Tablica Waszych ogłoszeń

Dodaj nowe
Pod znakiem Maryi i świętych
16.11.2017, Redakcja KnC Admin, Redakcja KnC
69. Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej w Licheniu zdominowały tematy obecności Maryi i Świętych w formacji służby liturgicznej. Obecni na spotkaniu biskupi i księża przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej odczytali też akt zawierzenia członków służby liturgicznej Niepokalanemu Sercu Maryi. „W roku naznaczonym rocznicami objawień maryjnych w Fatimie i Gietrzwałdzie, a także rocznicami koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz Matki Bożej Licheńskiej, chcemy spojrzeć, w jaki sposób Matka Boża i Święci są obecni w naszym życiu i w formacji służby liturgicznej. Pragniemy maryjność oraz obecność świętych jeszcze bardziej zaakcentować w formacji osób angażujących się w służbie Panu Bogu” – tłumaczył ks. Stanisław Szczepaniec, członek podkomisji KEP ds. służby liturgicznej. O Maryi jako wzorze przeżywania Mszy świętej i posługiwania do niej dużo mówił biskup Rudolf Pierskała, członek Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. O naśladowaniu świętych natomiast – ksiądz dr Tomasz Powichrowski. – Cieszymy się, że w naszych programach formacyjnych na łamach „KnC” już od trzech lat mocno wpisujemy się w podkreślanie wagi świętych dla wzorowej służby – dodawał obecny na spotkaniu redaktor naczelny „KnC”. Michał Bondyra przypominał w ten sposób m.in. o cyklach „Zostań 13 Apostołem”, a także „Święta 11-tka”. W trakcie dwudniowych obrad dyskutowano o równych formach nabożeństw, które służba liturgiczna powinna kultywować. Podniesiono też temat filmów instruktarzowych, które mogłyby być pomocne podczas ministranckich zbiórek. Ksiądz Adam Pieckenhagen duszpasterz służby liturgicznej archidiecezji poznańskiej podsumował tegoroczną VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Ministrantów i Lektorów, którą 17 czerwca gościła poznańska Katedra. Przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP arcybiskup Józef Górzyński ogłosił, że kolejna ósma już Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów 15 czerwca 2019 roku gościć będzie na Świętym Krzyżu. Obecny na spotkaniu o. Krzysztof Jurewicz w imieniu oo. Oblatów oficjalnie zaprosił duszpasterzy i ich ministrantów do licznego w niej uczestnictwa. Redakcja „KnC”
XVII DZIEŃ MINISTRANTA W KIELCACH
20.09.2017, ks. Mariusz Kałka Duszpasterz diecezjalny, Diecezja kielecka
Delegacje ministrantów i lektorów niemal z wszystkich parafii diecezji kieleckiej – na pewno ponad tysiąc osób – spotkały się dzisiaj w Kielcach na XVII Diecezjalnym Dniu Ministranta pod hasłem: „Z Maryją służymy Chrystusowi”. Eucharystii z tej okazji w kieleckiej bazylice przewodniczył bp Marian Florczyk. Na całodniowe wydarzenie złożyły się: Msza św. z błogosławieństwem biskupim dla ceremoniarzy, koncert znanego rapera TAU, rozstrzygnięcie Piłkarskiej Ligii Ministrantów, konkursy, gry, zabawy, integracja. Patronem wydarzenia stała się Matka Boża Łaskawa Kielecka. Centralnym elementem wydarzenia była Msza św., podczas której bp Florczyk udzielił błogosławieństwa 26. ministrantom pełniącym funkcję ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym. W homilii bp Florczyk zaapelował o godność i dumę ministrantów z ich służby, na wzór żołnierzy pełniących wartę przy grobie Nieznanego Żołnierza, mówił także o swoich własnych doświadczeniach ministranckich. Nawiązując do żołnierskiej postawy, mówił do ministrantów: – „Przy ołtarzu musisz być jeszcze bardziej poważny i dostojny (…), bowiem przy ołtarzu dokonuje się ofiara nie człowieka, ale ofiara Jezusa Syna Bożego, i tutaj staje się On obecny pod postacią chleba i wina i ofiarowuje się swemu Ojcu – za nas”. Prosił także o refleksję nad tą służbą. – „Służąc przy ołtarzu przyjmujecie na siebie wielkie zobowiązanie, także stylu życia i powagi, mądrości. Tym, którzy to rozumieją składam wyrazy wdzięczności, a tych, którzy nie rozumieją – zachęcam do refleksji” – apelował bp Marian Florczyk. Po zakończeniu Mszy św. zostały ogłoszone wyniki Piłkarskiej Ligi Ministrantów. Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez bp. Jana Piotrowskiego. Wśród atrakcji spotkania na placu przy bazylice był jeszcze, m.in. koncert TAU- Piotra Kowalczyka, polskiego rapera, wokalisty, beatboxera. TAU opowiedział ministrantom o swoich doświadczeniach, drodze do nawrócenia, relacjach z Bogiem i ludźmi. Podczas ministranckiego zlotu nie zabrakło gier, konkursów czy pokazów strażackich. Chłopcy pod kierunkiem księży i przewodników zwiedzili bazylikę katedralną, Muzeum Diecezjalne, gmach seminarium duchownego. więcej na stronie: www.ministranci.diecezja.kielce.pl
Jubileusz XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego Diecezji Tarnowskiej!
20.09.2017, Jakub Urbaniak Prezes koła ministranckiego, Diecezja tarnowska
Miniona sobota była wyjątkowym dniem dla całej Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej. 16 września ceremoniarze zgromadzeni w Tarnowie obchodzili Jubileusz XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. Piętnaście lat temu, w tarnowskiej katedrze pierwsi lektorzy otrzymali błogosławieństwo do pełnienia posługi ceremoniarza. Wtedy wszystko dopiero się zaczynało – był to pierwszy rocznik, który ukończył Kurs Ceremoniarza. W minioną sobotę to samo miejsce zgromadziło absolwentów ostatnich 15. lat istnienia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza wraz z księżmi opiekunami parafialnych LSO. Uroczystości przewodniczył Ks. Bp Stanisław Salaterski, który jednocześnie udzielił błogosławieństwa tegorocznym absolwentom. W homilii skierowanej do uczestników Jubileuszu, ksiądz biskup mówił: W takim duchu starajmy się pełnić swoje posługiwanie, w duchu szacunku do świętych misteriów, w duchu pokory dla tradycji Kościoła i obecnego wśród nas Pana, w duchu misji, aby poprzez piękno, dostojeństwo, świętość sprawowanych tajemnic ludzie spotykali się z Panem Bogiem, aby On wzrastał w każdym z nas, a ja się umniejszał, aby tym, który nas gromadzi nie był ksiądz, ceremoniarz, showman, ale Pan Jezus. Jednocześnie biskup Stanisław podkreślał, że ceremoniarze to słudzy, którzy stoją na straży Świętej Liturgii, dbają o jej piękno, które pomaga w jej lepszym przeżywaniu. Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy i zaproszeni goście udali się go auli Wyższego Seminarium Duchownego na drugą część obchodów - uroczystą galę. Nie obeszło się bez mnóstwa podziękowań i jeszcze większej ilości życzeń i błogosławieństw na kolejne lata pracy. Jednym z ciekawszych punktów programu, była emisja okolicznościowego filmu, w którym ujęcia z życia Duszpasterstwa przeplatały się z wypowiedziami i wspomnieniami związanych z nim osób. Niespodzianką dla zgromadzonych był także skierowany do nich list Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych ks. prałata Guido Mariniego. Czas gali umilał uczestnikom seminaryjny zespół Genezaret. Na koniec wszyscy obecni kapłani udzielili uczestnikom błogosławieństwa, po czym nastąpiło jeszcze rozdanie dyplomów absolwentom rocznika 2016/17.
Turniej Sportowy Ministrantów
10.09.2017, Krzysztof Cikolowski Duszpasterz parafialny, Archidiecezja białostocka
Turniej Sportowy Ministrantów
Powakacyjna Pielgrzymka Ministrantów
08.08.2017, Cezariusz Wala Duszpasterz diecezjalny, Archidiecezja katowicka
Serdecznie zapraszamy Służbę Liturgiczną na Powakacyjną Pielgrzymkę ministrantów, do katedry Chrystusa Króla w Katowicach, w środę 30 sierpnia br. Program: od 9.00 możliwość zgłaszania grup w punkcie informacyjnym przy pomniku św. Jana Pawła II przy katedrze od strony ul. Wita Stwosza. 10.00 – rozśpiewanie, wręczenie nagród zwycięzcom rozgrywek sportowych, przedstawienie przez księży opiekunów przybywających grup ministranckich. 11.00 – konferencja ks. Rafała Skitka prowadzącego w „Małym Gościu Niedzielnym” rubrykę dla ministrantów, Adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi świętej, przygotowanie do Mszy świętej. 12.00 – Uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca. ok. 13.30 - wspólne zdjęcie wszystkich ministrantów diecezji na schodach katedry. Po Mszy i zdjęciu czekają na Wszystkich ministrantów drożdżówki i napoje. W programie artystycznym wyjątkowy pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Piotra Bielaka. Ponadto na ministrantów czeka Fotobudka, symulator dachowania i Formuły 1, a także do nabycia misyjne lody, pop corn, wata cukrowa, ministranckie gadżety, możliwość zjazdów na dmuchanym zamku czy zakręceniu „Kołem Szczęścia”. Czekają konkursy i upominki. 14.15 – losowanie cennych nagród wśród uczestników pielgrzymki Dwa ważne konkursy: • Każdy kto przy katedrze w dniu pielgrzymki kupi wrześniowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” otrzyma specjalny kupon, dzięki któremu weźmie udział w losowaniu cennych nagród między innymi laptopa ufundowanego przez „Małego Gościa” • Każdy kto dokona zakupów w dniu pielgrzymki w Księgarni św. Jacka za min. 5 zł. (dla ministrantów zniżka 10%) weźmie udział w losowaniu roweru oraz nagród ufundowanych przez Księgarnię św. Jacka i Wydział Duszpasterski. Serdecznie zapraszamy wszystkich na ministranckie świętowanie!
Jesteś duszpasterzem lub prezesem koła ministrantów ?
Dodaj swoje ogłoszenie!
 
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code
Zajrzyj do księgarni
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
Franciszek dla mężczyzn
Markus Hofer
KSIĄŻKA
24,00 zł 20,40 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media