Konferencja „Ku szczęśliwej rodzinie”
15.12.2021, Redakcja KnC Admin, Redakcja KnC
W dniu 13 grudnia odbyła się konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”, w której wzięli udział:
1. bp dr hab. Wiesław Śmigiel – Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP, biskup toruński
2. abp dr Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP, metropolita częstochowski
3. ks. dr Paweł Gałuszka, specjalista z zakresu nauczania św. Jana Pawła II w aspekcie rodziny, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin archidiecezji krakowskiej
4. prof. Jacek Kurzępa
5. dr hab. Mieczysław Guzewicz, specjalista z zakresu małżeństwa i rodziny, członek Rady ds. Rodziny przy KEP, konsultant projektu
6. ks. dr Jarosław Grabowski – Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
7. Mariusz Książek, Wiceprezes Zarządu „Fundacji Instytut Mediów”, beneficjent projektu
8. Marcin Nowak – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
9. ks. dyr. Zbigniew Kucharski, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA
W trakcie konferencji uczestnicy odnieśli się do bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest przygotowanie młodych ludzi do zawarcia sakramentu małżeństwa. Bp dr hab. Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP rozpoczynając konferencję odniósł się do współczesnych wyzwań stojących nie tylko przed młodymi ludźmi, ale także przed tymi, którzy prowadzą edukację, formację, wychowanie młodzieży.
- Podejmowanie tematów młodzieży i wychodzenie ku ich potrzebom jest kierunkiem, który Fundacja będzie rozwijać intensywnie, ponieważ wiąże się to z podstawowymi celami, dla których fundacja powstała. Konsekwencją tego jest podjęcie się realizacji projektu „Ku szczęśliwej rodzinie” - mówił Mariusz Książek, wiceprezes Fundacji Instytut Mediów.
Piękne świadectwo o potrzebie przygotowywania się do małżeństwa przez młodych ludzi w ich imieniu dał Marcin Nowak z Krakowa. Podkreślił na swoim przykładzie, że jego przygotowanie do małżeństwa nie trwało tylko w okresie narzeczeństwa, ale również wsparciem w tym zakresie było przeżywanie wieloletniej formacji w środowisku KSM-u, z którego również pochodzi jego żona.
- Podstawą społeczeństwa nie jest nawet rodzina, ale przede wszystkim małżeństwo, ponieważ to małżeństwo jest fundamentem, z którego tworzy się i rozwija rodzina – mówił dr hab. Mieczysław Guzewicz. - Nawet badania naukowe prowadzone przez wielu ekonomistów dowodzą, że dobrobyt materialny społeczeństw jest nierozerwalnie związany z istnieniem szczęśliwych małżeństw, a w konsekwencji rodzin.
- Moje utożsamianie się jako katolika z Kościołem nie zmienia faktu, że jako naukowiec muszę operować rzetelnymi informacjami, wynikami badań - mówił dr hab. Jacek Kurzępa. - W procesie wychowywania młodzieży istnieje realna potrzeba stawiania przed nimi wzorców, ale również wymagań i oczekiwań. W konsekwencji będzie się to także przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa w przyszłości – oceniał dr Kurzępa.
W drugiej części konferencji prowadzonej w formie dyskusji panelowej abp dr Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP podkreślił potrzebę wykorzystywania różnych środków masowego przekazu jako narzędzi do kształtowania postaw w społeczeństwie.
- Nauczanie Jana Pawła II w aspekcie rodziny jest niezmiernie bogate, ponieważ wpływ na to miało jego praktyczne doświadczenie i zaangażowanie w formację młodzieży i rodziny jeszcze za czasów krakowskich – podkreślił ks. dr Paweł Gałuszka.
Natomiast ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA powiedział:
- Samo towarzyszenie młodzieży w duszpasterstwie i jej formacji jest formułą niepełną, na której nie można poprzestawać. Sama obecność z młodymi jest niewystarczająca, aby sprostać współczesnym wyzwaniom, jakie stoją przed młodzieżą i ich formatorami.
W konferencji uczestniczyły osoby z całego kraju reprezentujące różne środowiska aktywne w obszarze formacji młodzieży, przygotowaniu do małżeństwa. Obecne było oczywiście także "KnC"
12 Mistrzostwa Polski Ministrantów w szachach rozstrzygnięte!
01.12.2021, Redakcja KnC Admin, Redakcja KnC
Tradycyjnie w ostatni weekend listopada w starachowickim hotelu Senator odbyły się Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach szybkich i błyskawicznych. Mimo pandemii udział w nich wzięły 23 parafie z 9 diecezji.
Zawody rozpoczęły się od wspólnej modlitwy pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kani. Proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach – jednego z dwóch obok Katolickiego Klubu Szachowego „Gambit” organizatora Mistrzostw – wspominał jak przed 20 laty państwo Roman i Urszula Kaputowie przybyli do jego parafii i zaczęli swoją działalność. Pokreślił, że to oni są sercem całych Mistrzostw, które od lat dzięki ich staraniom się odbywają. Podziękował im, a także ich synom za to, że zarażają swoją pasją do szachów ministrantów w całej Polsce. „Robią to pod pięknym hasłem <Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza>”. Ksiądz Andrzej zainicjował modlitwę „Zdrowaś Mario” i hymn ministrancki „Króluj nam Chryste”, który tradycyjnie odśpiewali wszyscy uczestnicy zawodów. Następnie ministranci przystąpili do wielogodzinnej szachowej rywalizacji, podczas której rozegrali łącznie 241 partii szachowych. Sędzią głównym zawodów był oczywiście sam pan Roman Kaput, a sędziami pomocniczymi jego synowie byli ministranci a wciąż lektorzy Paweł i Łukasz Kaputowie. Mistrzostwa Polski Ministrantów rozgrywane były w dwóch cyklach rozgrywek. W pierwszym dniu odbyły się jubileuszowe XII Mistrzostwa w Szachach Szybkich, a w drugim dniu VI Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych. Puchary i medale najlepszym zawodnikom i drużynom wręczano zarówno pierwszego jak i drugiego dnia. Prócz najlepszych zostali też uhonorowani najmłodsi uczestnicy w turnieju szachów szybkich byli to Marek Kulig z Czermina z diecezji tarnowskiej oraz Gabriel Piwowarczuk z parafia pw. Św. Zygmunta w Warszawie. Najmłodszym graczem w mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych był z kolei Marcin Karczewski z Bierwce w diecezji radomskiej. Medale prócz księdza Andrzeja Kani, pana Romana Kaputa wręczał też diecezjalny duszpasterz ministrantów diecezji – ks. Mariusz Chamerski. Dwudniowe zawody zakończyła uroczysta msza święta, do której służyli także sami uczestnicy. Warto dodać, że patronat honorowy nad Mistrzostwami sprawował ksiądz infułat Stanisław Pindera pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła na os. Południe, a poza tym tradycyjnie zawodom patronowali także Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz redakcja miesięcznika dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste”. Wyniki w zakładce: O nas/Nasze projekty/Mistrzostwa w Szachach
III Mistrzostwa Polski LSO w Siatkówce
29.09.2021, Michał Bondyra Admin, Redakcja KnC
Końcowa klasyfikacja III Mistrzostw Polski LSO w Siatkówce, które odbyły się w dniach 25-26 września w Niepokalanowie:
1. Parafia Wniebowzięcia N.M.P. w Warcie ( Diecezja Włocławska)
2. Parafia Św. Marii Magdaleny w Krotoszynie (Diecezja Kaliska)
3. Leżajsk Parafia pw Zwiastowania NMP OO. Bernardynów w Leżajsku (Archidiecezja Przemyska)
4. Parafia Krzyża Świętego w Tychach - Czułowie (Archidiecezja Katowicka)
5. Parafia pw Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach (Diecezja Tarnowska)
6. Parafia Matki Bożej przy żłóbku w Kobylinie ( Diecezja Kaliska)
XVI Mistrzostwa Polski o Puchar "KnC"
01.07.2021, Redakcja KnC Admin, Redakcja KnC
29 czerwca w Rzeszowie zakończyły się XVI Mistrzostwa Polski LSO o Puchar "KnC". Pierwszy raz w czerwcu a nie w maju, pierwszy raz częściowo na boiskach typu orlik.
Wzięły w nich udział 73 drużyny z 22 diecezji.
A oto medaliści:
KATEGORIA Ministrant:
1 miejsce – parafia pw. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach
2 miejsce – Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia NMP w Gorlicach
3 miejsce – parafia pw. św. Brata Alberta w Zamościu
KATEGORIA Lektor młodszy:
1 miejsce – parafia pw. Zwiastowania NMP w Leżajsku (oo. Bernardyni)
2 miejsce – parafia pw. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach
3 miejsce – parafia pw. św. Stefana w Radomiu.
KATEGORIA Lektor starszy
1 miejsce – parafia pw. św. Michała Archanioła w Miączynie
2. miejsce – parafia pw. św. Jadwigi w Janowie Lubelskim
3. miejsce – parafia pw. Narodzenia NMP w Jeżowym
galeria już dostępna w o nas/nasze projekty/Mistrzostwa Polski LSO o Puchar KnC/Rzeszów 2021
Puchar KnC po raz 3 w Rzeszowie!
29.03.2021, Michał Bondyra Admin, Redakcja KnC
XVI Mistrzostwa Polski LSO o Puchar "KnC"
28-29 czerwca 2021 Rzeszów