VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów - Poznań 2017

Między świadectwem a powołaniem
VII Pielgrzymka - Poznań 2017
VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów miała pomóc odkryć osobiste powołanie, dać szansę bycia świadkiem Chrystusa, wreszcie wzmocnić się wspólną Eucharystią. Plan zrealizowało blisko 2,5 tysiąca uczestników.  
Tekst: Michał Bondyra
Zdjęcia: Robert Woźniak
 
Siąpiący deszcz i długi weekend nie zniechęcił blisko 2,5 tysiąca ministrantów i lektorów przybyłych z 21 diecezji do stolicy Wielkopolski. Choć przemoczeni, na pewno nie żałowali swojego pobytu w Poznaniu. Bogaty program spotkania (msza święta, kościoły stacyjne, marsz z Jezusem, selfie dla Maryi czy koncert 2 Tm 2,3) wynagrodził im bowiem niedogodności spowodowane aurą.
(...)

Być chlebem dla innych

Wciąż siąpiący deszcz zmusił organizatorów pielgrzymki do zmiany planów. Msza święta nie odbyła się na placu przed katedrą, a w jej środku. Przewodniczący Eucharystii arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, w Poznaniu będący jednak bardziej jako szef Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP wciąż padający deszcz dość humorystycznie zinterpretował, jako znak: "Myślę, że Pan Bóg tak pokierował naszym spotkaniem, że zgromadziliśmy się wewnątrz, a nie na zewnątrz tej jednej z najstarszych polskich świątyń. Możemy przyjąć, że chrzest Polski mógł odbyć się właśnie w tym miejscu. Nasza pielgrzymka jest nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chrzest to woda, a my zostaliśmy nią pokropieni leciutko." Arcybiskup Górzyński, który w Poznaniu gościł w towarzystwie biskupa Adama Bałabucha – przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, podczas homilii mówił też o innym najważniejszym sakramencie, o Eucharystii: "Wszystko w liturgii, ale i w życiu do niej dąży, ale i z niej wychodzi". Hierarcha powołując się na przykład św. brata Alberta Chmielowskiego, którego rok obchodzimy, podkreślał, że on naśladował Chrystusa właśnie w Eucharystii. – Dostrzegał Chrystusa w drugim człowieku, tym najbardziej potrzebującym. Motywem do wstąpienia w szeregi ministranckie powinna być zawsze służba Jezusowi, poprzez służbę drugiemu człowiekowi. Bo drugi człowiek potrzebuje naszego posługiwania, a my w ten sposób wyrażamy naszą miłość do Boga – przypominał arcybiskup. Szef Podkomisji ds. Służby Liturgicznej mówił, że każdy z nas potrzebuje pokarmu, chleba, który daje siły. – Chrystus, który stał się chlebem dla nas, pragnął by jego uczniowie byli chlebem dla innych, a święty brat Albert pokazał to niezwykle konkretnie – tłumaczył dodając, że dawać chleb innym można przez świadectwo o Chrystusie, przez życzliwość, otwartość i gotowość służby drugiemu. Oby w codziennym życiu umieli zastosować to ministranci.

więcej w wakacyjnym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

 
ramka 1:
Diecezjalny top 3 pielgrzymki:
1. Archidiecezja poznańska – 856 pielgrzymów
2. Archidiecezja gnieźnieńska –235 pielgrzymów
3. Archidiecezja warmińska – 77 pielgrzymów
 
ramka 2:
Nagrodzeni:
1. Konkurs filmowy "Idźcie i głoście"
Nagrody główne czyli projektory multimedialne otrzymują:
– Ministranci z parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach
– Ministranci z parafii pw. św. Jadwigi Królowej z Inowrocławia
Wyróżnienie w postaci stołu do piłkarzyków otrzymują ministranci z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach
 
2. Konkurs indywidualny "W drodze do Poznania" wygrał za trafne odczytanie pochodzenia cytatów z listu św. Pawła do Tymoteusza i wyjaśnienie co je łączy i tablet otrzymał Maksymilian Leszczyński ze skórzewskiej parafii pw. św. Marcina i Wincentego Męczennika.
 


 

Następne mistrzostwa za

Statystyka

Do tej pory:
  • 5 ogólnopolskich pielgrzymek
  • ponad 150 000 uczestników
  • delegacje ministranckie z 40 diecezji
  • gościnnie ministranci z 15 krajów
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Kiedy zacznie się niebo? Historia Bena Breedlove'a
Ally Breedlove
KSIĄŻKA
29,90 zł 9,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 18,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media