Mistrzostwa Polski LSO W Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC

Jeśli jubileuszowo, to tylko w Elblągu
Elbląg 2015
X Mistrzostwa Polski LSO W Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC” w Elblągu były podróżą sentymentalną. Były też najlepszym dowodem na to, jak bardzo nasz turniej się rozwinął.
Kleryk Grzegorz Wala dziesięć lat temu był uczniem gimnazjum. Wraz z nim wybrałem się w nieco sentymentalną podróż. Drugiego dnia mistrzostw podjechaliśmy pod halę, gdzie wszystko się zaczęło. Stara, zniszczona sala, z której korzystają uczniowie Gimnazjum nr 4, oraz Szkoły Podstawowej nr 11 nad Jarem. – Pamiętam, jak na tych pierwszych mistrzostwach uczestnicy spali po domach. My gościliśmy dwóch chłopaków z Piły – mówi. – Ks. Paweł Guminiak, który mistrzostwa rozkręcał mówił, że my podczas pielgrzymek też korzystamy z gościny ludzi, a że do Elbląga żadna pielgrzymka nie pójdzie, możemy odpłacić się, przyjmując ministrantów na pierwsze mistrzostwa – dodaje. Dziś standardem ministranckiego mundialu są bursy, motele, a nawet czterogwiazdkowe hotele. W 2006 r. prócz hali nad Jarem młodemu wikaremu parafii Rafała Kalinowskiego udało się załatwić także drugą – MOS, przy ul. Kościuszki. Tam były finały. Dziś? Dziesięć hal i finały z pompą organizowane w wielkiej i nowoczesnej hali CSB, w której na co dzień grają piłkarki ręczne ekstraklasy, a od święta przyjeżdża reprezentacja.
 
Nie bać się marzyć
Okazałe puchary, medale, czeki. Skoro o pucharach. Po 10 latach przyszedł kres złotych pucharów przechodnich. Każdy z nich wylądował w innym miejscu. Na własność otrzymali go trzykrotni mistrzowie Polski z Janowa Lubelskiego i ich PKS Jadwiga (tym razem musieli zadowolić się wicemistrzostwem), kolejny został przy ks. Pawle Guminiaku, a ostatni powędrował do Poznania do siedziby „KnC” (dziękujemy!). Nowe, srebrne trofea już trafiły w godne ręce: ministrantów z parafii pw. św. Jakuba w Ostrowitem, lektorów młodszych od Matki Bożej w Chojnicach i lektorów starszych od sympatycznego wirtuoza piłki ojca Ezechiela z bernardyńskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Trafne homilie biskupów elbląskich, zawierające liczne odwołania do piłki nożnej (drużyna Jezusa, waga fair play, św. Józef jako wzór trenera i opiekuna) wzmocnił tylko gość specjalny jubileuszowego mundialu. Under – raper ze Zbuczyna, były lektor prócz słów hip-hopowej modlitwy („Panie, użycz mi pogody ducha”) namawiał, by nie wstydzić się służby przy ołtarzu, ani też nie bać się marzyć. Jeśli realizowane są one zgodnie z wolą Bożą, powiodą się. Jak mistrzostwa, które przed 10 laty wymarzył sobie ks. Paweł i jego lektorzy. Mistrzostwa, które za rok zrealizuje Rzeszów.
 

Michał Bondyra

fot. R. Woźniak/KnC


Medaliści X Mistrzostw Polski LSO o Puchar „KnC”
ministranci:
1. Św. Jadwigi w Janowie Lubelskim
2. Św. Jakuba w Ostrowitem
3. Przemienienia Pańskiego z Cmolas

 
lektorzy młodsi:
1. Matki Bożej w Chojnicach
2. NMP Królowej Polski w Klukach
3. Św. Wawrzyńca w Rajczy

 
lektorzy starsi:
1. Wniebowzięcia NMP w Opatowie
2. Św. Mikołaja w Dobrem
3. Św. Józefa w Gliwicach
 

Następne mistrzostwa za

Zajrzyj do księgarni
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Franciszek dla mężczyzn
Markus Hofer
KSIĄŻKA
24,00 zł 20,40 zł
Kiedy zacznie się niebo? Historia Bena Breedlove'a
Ally Breedlove
KSIĄŻKA
29,90 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media