Historia

KnC – Króluj nam Chryste

Jesteśmy jedynym ogólnopolskim i być może jedynym w Europie ogólnokrajowym miesięczników dla ministrantów i lektorów. Odkąd powstaliśmy w marcu 2004 roku, wydaje nas Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. (firma kiedyś funkcjonująca jako Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha).

Narodziny

Nasze narodziny zawdzięczamy inicjatywie biskupa Grzegorza Balcerka i księdza Waldemara Hanasa (pierwszego redaktora naczelnego „KnC”) i pracy od podstaw Michała Bondyry (obecnego redaktora naczelnego). Od samego początku swym patronatem wsparła nas Komisja Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Nasza wyjątkowość

O naszej wyjątkowości decyduje nowoczesna szata graficzna, ale przede wszystkim tematyka. Na 32 stronach podzielonych na dwie części tematyczne każdy z was znajdzie coś dla siebie. Pierwszy blok: „W komżą” pomoże Wam w formacji duchowej (Herosi Kościoła, tajemnice Liturgii, Formuj się, Zbiórka, Wykreślanka, Specjaliści, Co w liturgii piszczy, Zajawki&njusy), drugi „bez komży” zapewni wysokiej jakości wiedzę, ale i rozrywkę, z zakresu nauki, sportu, muzyki, oraz pokaże niezwykłe pasje, służących jak Wy przy ołtarzu Chrystusa kolegów, których co miesiąc odwiedzamy z naszym mikrofonem. Podobnie jak w wywiadowni, w której goszczą znani i lubiani wierzący ludzie sportu, muzyki, kultury. Na łamach gościli m.in. Kamil Stoch, Anita Włodarczyk, Krzysztof Hołowczyc, Sławomir Szmal, Przemysław Babiarz, Rafał Patyra, Ireneusz Krosny czy Piotr Cywrus i Dariusz Kowalski.
 Nie brakuje też komiksu, krzyżówki, konkursów, no i tak przez każdego cenionych nagród. Dla lektorów w każdym numerze znajduje się także praktyczna gratka - minilkecjonarz z czytaniami i psalmami na każdy dzień, a dla księży pod QR kodem dołączony są 2 konspekty na zbiórki oraz quiz związany z życiem konkretnego świętego!

Co miesiąc

Jesteśmy co miesiąc po, to by integrować całą Służbę Liturgiczną Ołtarza w Polsce, staramy się być pomocni w Waszej formacji duchowej i intelektualnej nie tylko na zbiórce, ale i poza nią. Chcemy też być pomocni Waszym duszpasterzom, prezesom i opiekunom.

Żeby nie być gołosłownym organizujemy też różne większe, czasem mniejsze przedsięwzięcia.

Oto te, które zaistniały dzięki nam, bądź przy naszym ogromnym udziale:

  • Wraz z Polskimi Biskupami w 2004 roku organizowaliśmy akcję „Polscy Ministranci Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II”, w wyniku czego pod listem z przyrzeczeniami na Rok Eucharystii skierowanym do Ojca Świętego Jana Pawła II podpisało się 40 tys. byłych i obecnych ministrantów
  • Zorganizowaliśmy w roku 2006 Dzień Polski, ale i koordynowaliśmy tysięczną grupę ministrantów i lektorów wyjeżdżających na spotkanie Europejskiej Pielgrzymki Ministrantów do Ojca Świętego organizowanej przez Coetus Internationalis Ministrantium (CIM)
  • Byliśmy współorganizatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów do Rzymu w roku 2006
  • Jesteśmy współpomysłodawcą i współorganizatorem i patronem, odbywających się co dwa lata Ogólnopolskich Pielgrzymek Ministrantów i Lektorów do świętych polskich miejsc; premierowej do Częstochowy oraz późniejszych do Lichenia, Krzeszowa, Niepokalanowa, Gniezna, Gietrzwałdu, Poznania i na Święty Krzyż. W roku 2022 Pilegrzymka odbyła się w Loretto koło Wyszkowa. Nastepna planowana jest w Wąwolnicy.  W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy ministrantów z kilkudziesięciu polskich diecezji.
  • Wraz z księdzem Pawłem Guminiakiem – pomysłodawcą od samego początku organizujemy Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar "KnC". W mistrzowskim, trwającym dwa dni turnieju bierze udział blisko 150 drużyn ministranckich, które najpierw zwycięsko przebrnęły przez sito eliminacji diecezjalnych. W nich udział pbierze kilka tysięcy ministranckich drużyn. Dotąd spotykaliśmy się trzykrotnie w Elblągu, Częstochowie i w Rzeszowie, a także w Pile, Łodzi, Gdańsku, Radomiu, Lublinie i Kołobrzegu. Raz goślciliśmy też w dwóch miastach naraz: Skierniewicach i Sochaczewie. W 2020 roku gospodarzem Mistrzostw o Puchar "KnC" miał być ponownie Elbląg, ale nasze szyki pokrzyżowała pandemia. W tym 2023 roku o Puchar "KnC" najlepsi rywalizowali w Gnieźnie. 

Jeśli chcesz dołączyć do naszej kilkunastotysięcznej rzeszy czytelników, zacznij od tej strony, a potem zaprenumeruj nasze pismo!

z ministranckim zawołaniem

Króluj nam Chryste!

Michał Bondyra

Redaktor naczelny

"KnC - Króluj nam Chryste"

Zajrzyj do księgarni
Motyle w brzuchu. Dlaczego wiara dodaje skrzydeł
Notker Wolf
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,90 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Świątynia w niebezpieczeństwie
Jean-Michel Touche
KSIĄŻKA
27,00 zł 5,00 zł
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media