Historia

KnC – Króluj nam Chryste

Jesteśmy jedynym ogólnopolskim i być może jedynym w Europie ogólnokrajowym miesięczników dla ministrantów i lektorów. Odkąd powstaliśmy w marcu 2004 roku, wydaje nas Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. (firma kiedyś funkcjonująca jako Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha).

Narodziny

Nasze narodziny zawdzięczamy inicjatywie biskupa Grzegorza Balcerka i księdza Waldemara Hanasa (pierwszego redaktora naczelnego „KnC”) i pracy od podstaw Michała Bondyry (obecnego redaktora naczelnego). Od samego początku swym patronatem wsparła nas Komisja Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Nasza wyjątkowość

O naszej wyjątkowości decyduje nowoczesna szata graficzna, ale przede wszystkim tematyka. Na 32 stronach podzielonych na dwie części tematyczne każdy z was znajdzie coś dla siebie. Pierwszy blok: „W komżą” pomoże Wam w formacji duchowej (Herosi Kościoła, tajemnice Liturgii, Formuj się, Zbiórka, Wykreślanka, Specjaliści, Co w liturgii piszczy, Zajawki&njusy), drugi „bez komży” zapewni wysokiej jakości wiedzę, ale i rozrywkę, z zakresu nauki, sportu, muzyki, oraz pokaże niezwykłe pasje, służących jak Wy przy ołtarzu Chrystusa kolegów, których co miesiąc odwiedzamy z naszym mikrofonem. Podobnie jak w wywiadowni, w której goszczą znani i lubiani wierzący ludzie sportu, muzyki, kultury. Na łamach gościli m.in. Kamil Stoch, Anita Włodarczyk, Krzysztof Hołowczyc, Sławomir Szmal, Przemysław Babiarz, Rafał Patyra, Ireneusz Krosny czy Piotr Cywrus i Dariusz Kowalski.
 Nie brakuje też komiksu, krzyżówki, konkursów, no i tak przez każdego cenionych nagród. Dla lektorów w każdym numerze znajduje się także praktyczna gratka - minilkecjonarz z czytaniami i psalmami na każdy dzień, a dla księży pod QR kodem dołączony są 2 konspekty na zbiórki oraz quiz związany z życiem konkretnego świętego!

Co miesiąc

Jesteśmy co miesiąc po, to by integrować całą Służbę Liturgiczną Ołtarza w Polsce, staramy się być pomocni w Waszej formacji duchowej i intelektualnej nie tylko na zbiórce, ale i poza nią. Chcemy też być pomocni Waszym duszpasterzom, prezesom i opiekunom.

Żeby nie być gołosłownym organizujemy też różne większe, czasem mniejsze przedsięwzięcia.

Oto te, które zaistniały dzięki nam, bądź przy naszym ogromnym udziale:

  • Wraz z Polskimi Biskupami w 2004 roku organizowaliśmy akcję „Polscy Ministranci Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II”, w wyniku czego pod listem z przyrzeczeniami na Rok Eucharystii skierowanym do Ojca Świętego Jana Pawła II podpisało się 40 tys. byłych i obecnych ministrantów
  • Zorganizowaliśmy w roku 2006 Dzień Polski, ale i koordynowaliśmy tysięczną grupę ministrantów i lektorów wyjeżdżających na spotkanie Europejskiej Pielgrzymki Ministrantów do Ojca Świętego organizowanej przez Coetus Internationalis Ministrantium (CIM)
  • Byliśmy współorganizatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów do Rzymu w roku 2006
  • Jesteśmy współpomysłodawcą i współorganizatorem i patronem, odbywających się co dwa lata Ogólnopolskich Pielgrzymek Ministrantów i Lektorów do świętych polskich miejsc; premierowej do Częstochowy oraz późniejszych do Lichenia, Krzeszowa, Niepokalanowa, Gniezna, Gietrzwałdu, Poznania i na Święty Krzyż czy do podwarszawskiego Loretto . W roku 2024 Pilegrzymka odbyła się do podlubelskiej Wąwolnicy. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy ministrantów z kilkudziesięciu polskich diecezji.
  • Wraz z księdzem Pawłem Guminiakiem – pomysłodawcą od samego początku organizujemy Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar "KnC". W mistrzowskim, trwającym dwa dni turnieju bierze udział blisko 150 drużyn ministranckich, które najpierw zwycięsko przebrnęły przez sito eliminacji diecezjalnych. W nich udział pbierze kilka tysięcy ministranckich drużyn. Dotąd spotykaliśmy się trzykrotnie w Elblągu, Częstochowie i w Rzeszowie, a także w Pile, Łodzi, Gdańsku, Radomiu, Lublinie i Kołobrzegu. Raz goślciliśmy też w dwóch miastach naraz: Skierniewicach i Sochaczewie. W 2020 roku gospodarzem Mistrzostw o Puchar "KnC" miał być ponownie Elbląg, ale nasze szyki pokrzyżowała pandemia. W tym 2023 roku o Puchar "KnC" najlepsi rywalizowali w Gnieźnie, a w roku 2024 po raz drugi gospodarzem jest Łódź. 

Jeśli chcesz dołączyć do naszej kilkunastotysięcznej rzeszy czytelników, zacznij od tej strony, a potem zaprenumeruj nasze pismo!

z ministranckim zawołaniem

Króluj nam Chryste!

Michał Bondyra

Redaktor naczelny

"KnC - Króluj nam Chryste"

W najnowszym numerze

Zajrzyj do księgarni
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media