Zbiórka
Zbiórka
Jak wyglądała koronacja 1000 lat temu?
Autor: ks. Jakub Dębiec
Co miesiąc opisywałem wam sylwetkę wybranego króla i jego działalność na rzecz królestwa Polskiego. Tym razem zajmiemy się samą koronacją Bolesława Chrobrego na króla Polski, która odbyła się 18 kwietnia 1025 r. W 1000 lat od tego wydarzenia, zastanowimy się, jakie znaczenie ma ono dla nas dziś.
Koronacja pierwszego polskiego króla miała wielkie znaczenie dla pozycji naszej ojczyzny w ówczesnym świecie. Był to znak potwierdzający, że Polska jest królestwem suwerennym i niepodległym, niezależnym od wpływów innych królestw. Choć losy Polski były różne przez te minione tysiąc lat historii, to jednak ta wspaniała rocznica koronacji pierwszego króla polskiego przypomina nam o naszej odpowiedzialności za Polskę, w której żyjemy. Św. Jan Paweł II nauczał: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. A zaangażowanie w przyszłość ojczyzny jest też realizacją IV przykazania Bożego!
Więcej w marcowym numerze „KnC – Króluj nam Chryste” ks. Jakub Dębiec
Zadanie ks. Jakuba
By móc zobaczyć włócznię św. Maurycego na własne oczy, trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest ona przechowywana. I to jest wasze zadanie!
Kalendarium
18 kwietnia 1025 – data koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego
Czy wiesz, że:
- oryginał włóczni św. Maurycego, której kopię otrzymał Bolesław Chrobry w roku 1000 w Gnieźnie od cesarza Ottona III, możesz zobaczyć na własne oczy. W tym celu rozwiąż moje zadanie.
UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu ks. Jakuba? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Dębca, który krok po kroku objaśni ci, jak to zrobić.
fot. Oksana/Adobe Stock