Zbiórka
Zbiórka
Władysław II Jagiełło
Autor: ks. Jakub Dębiec
Jego małżeństwo z Jadwigą zapoczątkowało unię polsko-litewską. Znamy go przede wszystkim z pogromu Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem. Dziś o kolejnym królu: Władysławie II Jagiełło.
Do 1990 roku sądzono, że Jagiełło urodził się w roku 1352. Po badaniach historyków, które wtedy przeprowadzono, datę narodzin króla wiąże się z rokiem 1362. Niezmiennym pozostaje jednak fakt, że urodził się na Litwie i był przez swego ojca Olgierda wskazany na następcę. Miał objąć rządy w Wielkim Księstwie Litewskim.
Wspólny wróg
Jagiełło po objęciu władzy zmagał się z wieloma problemami i niebezpieczeństwami. Pochodziły one nie tylko ze strony przeciwników w samym Księstwie Litewskim, ale też z zewnątrz, ze strony zakonu krzyżackiego, który starał się zagarnąć ziemie należące do Litwy. Z zakonem krzyżackim miało w tamtym czasie problem także Królestwo Polskie. Stąd pojawiła się myśl o małżeństwie Jadwigi sprawującej rządy w Królestwie Polskim z Jagiełłą, które miało dać początek unii personalnej między Polską a Litwą. Myśl ta szybko się urzeczywistniła. W 1385 roku Jagiełło zobowiązał się zawrzeć unię personalną między Królestwem Polskim a Litwą, poślubić Jadwigę i schrystianizować Litwę. Rok później, 15 lutego 1386 roku, Jagiełło przyjął chrzest i przybrał imię Władysław. Trzy dni po swoim chrzcie ożenił się z Jadwigą, królową Polski. W dniu 4 marca tego roku został koronowany na króla Polski. Odtąd, wraz z żoną Jadwigą, wspierając się wzajemnie, prowadził Władysław Jagiełło rządy w Królestwie związanym unią z Litwą.
Więcej w marcowym numerze „KnC – Króluj nam Chryste” ks. Jakub Dębiec
Zadanie ks. Jakuba
Jaki tytuł nosi film, ukazujący m.in. bitwę pod Grunwaldem i na podstawie powieści jakiego autora został oparty jego scenariusz?
Kalendarium
1362 (1352) – narodziny króla Jagiełły
2 lutego 1386 – Jagiełło wybrany królem Polski w Lublinie podczas sejmu walnego
Czy wiesz, że:
- król Jagiełło przyjął imię Władysław na cześć św. Władysława, króla węgierskiego z XI wieku, czczonego nie tylko na Węgrzech, ale także przez Piastów w Polsce;
- rycerstwu średniowiecznemu był znany zwyczaj kurtuazyjnego przekazywania broni na początku bitwy. Niedopuszczalna jednak była drwina z króla i jego wojsk, okazana przez posłów;
UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu ks. Jakuba? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod umieszczony w "KnC", pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Dębca, który krok po kroku objaśni ci, jak to zrobić.
fot. Oksana/Adobe Stock