Z komżą

KnC 4/2024

Zbiórka

Zbiórka

Wierzę w powszechny Kościół

Autor: ks. Jakub Dębiec
W Credo wyznajemy, że wierzymy w Kościół „powszechny”. Powszechny, czyli uniwersalny, cały, zupełny, prawdziwy. Powszechny czyli taki, który został posłany do wszystkich, żeby też jednoczyć wszystkich wokół osoby Jezusa Chrystusa.
Przypominam sobie jedno z wydarzeń, związanych z moją klerycką praktyką w Kazachstanie. Polski misjonarz, pochodzący z tej samej diecezji co ja, a pracujący w parafii, do której przyjechałem na praktykę, dzielił się przy różnych okazjach swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami, dotyczącymi jego pracy w Kazachstanie. Były to dla moich kolegów i dla mnie niezwykle cenne lekcje, które wspieraliśmy własnymi obserwacjami tego, jak inny był tamten kościół od tego, który znamy z polskich warunków.
więcej w kwietniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. dr Jakub Dębiec

ceremoniarz prymasowski
 
Zadanie ks. Jakuba:
Sprawdź, co Katechizm Kościoła Katolickiego mówi na temat „pełni środków zbawienia” w kontekście powszechności Kościoła. Czym jest ta pełnia? Co się na nią składa?
 
Słowniczek:
  • „katolicki” pochodzi z języka greckiego katholikós i oznacza powszechny

Warto wiedzieć
W 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, w Krakowie, św. Jan Paweł II powiedział ważne i wciąż aktualne słowa: „Czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co On wniósł w dzieje człowieka? Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Ale pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego wolno? Jaki argument rozumu, jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu i bliźnim, i rodakom, i narodowi, ażeby odrzucić, ażeby powiedzieć «nie» temu, czym wszyscy żyliśmy przez tysiąc lat?! Temu, co stworzyło podstawę naszej tożsamości i zawsze ją stanowiło”.
 
UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu księdza Jakuba? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod z numeru drukowanego, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Dębca, który krok po kroku objaśni ci, jak to zrobić!
 
fot. Renata Sedmakova/Adobe Stock

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Kiedy zacznie się niebo? Historia Bena Breedlove'a
Ally Breedlove
KSIĄŻKA
29,90 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media