Z komżą

KnC 4/2024

Nasze newsy

Nasze newsy

Premierowo i rekordowo w Sandomierzu!

Autor: Redakcja "KnC"
W święto patrona ministrantów Dominika Savio w bazylice katedralnej w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławił 138 ceremoniarzy i 12 animatorów, którzy ukończyli Szkołę Ceremoniarza i Animatora. Wszystko to podczas premierowego Diecezjalnego Dnia Wspólnoty LSO.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz w swojej homilii o celniku i faryzeuszu przestrzegał blisko 300 obecnych ministrantów przed tym, by nie byli jak faryzeusz, który „jest pobożny, zachowuje przepisy prawa, ale któremu Pan Bóg jest niepotrzebny, bo zachwyca się samym sobą”. – Czynności liturgiczne muszą być wykonywane poprawnie, ale jeszcze ważniejsze jest to, by były one wykonywane z wiarą – apelował. Dając przykład celnika, który na sumieniu miał wiele grzechów, ale zwracał się z pokorą do Boga, mówiąc, że jest niegodny – prosił też ministrantów o to, żeby byli świadomi tego, że służba przy ołtarzu to wyróżnienie, którego nie są godni. – Tak samo, jak ja nie jestem godny, by być biskupem, a kapłani – księżmi – dodawał. – Wszystkich nas obciążają grzechy, wszyscy jesteśmy też ludźmi niewiernymi – mówił gorzko. Prosił, żeby przed każdą Mszą odmawiać modlitwę ministrancką i wzbudzać w niej akt żalu. – Wtedy lepiej będziecie uczestniczyć we Mszy św., poczujecie się też lepiej sami ze sobą, staniecie się także dobrym przykładem dla innych – podsumował.

Biskup zapraszał, kandydaci przybyli
Ksiądz Wojciech Zając, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej diecezji sandomierskiej, który od 2018 roku prowadzi Szkołę Ceremoniarza i Animatora, cieszy się, że tegoroczna miała rekordową liczbę absolwentów. – Biskup wysłał imienne zaproszenie do proboszczów, na które pozytywnie odpowiedziało 60 parafii – wymienia. – A ponieważ ze względu na logistykę w seminarium mieliśmy limit, to przyjęliśmy tylko 160 kandydatów – dopowiada. W Szkole po raz drugi był Bartosz Piwowar. – Dwa lata temu zostałem pobłogosławiony do pełnienia funkcji ceremoniarza. Dzięki temu mogłem prowadzić zbiórki, ale tylko w asyście księdza. Teraz, gdy jestem animatorem liturgicznym, mogę prowadzić spotkania z ministrantami samodzielnie – przyznaje Bartosz, który przy ołtarzu służy już od 10 lat i kontynuuje rodzinne tradycje – jego tata też był ministrantem. W ślady starszego brata idzie też młodszy od Bartosza o 6 lat Kuba.
Ksiądz Zając przyznaje, że spotkania w ramach Szkoły rozpoczęły się jeszcze w październiku zeszłego roku. – Mieliśmy pięć jednodniowych zjazdów w naszym seminarium. Fundamentalną sprawą było przygotowanie liturgiczne kandydatów, ale ważna była też formacja ludzka. Zaproszeni goście poruszali m.in. tematy mediów czy uzależnień – wymienia.
 
Będą następne spotkania
Ważnym punktem Diecezjalnego Dnia Wspólnoty LSO było też spotkanie z redakcją „KnC”. Redaktor naczelny Michał Bondyra najpierw opowiadał o naszym miesięczniku ministrantom, zgromadzonym w auli Domu Katolickiego im. św. Józefa, a potem wraz z ks. Jakubem Dębcem przeprowadził warsztaty formacyjne dla księży. Ministranci w tym czasie obejrzeli film o bł. Carlo Acutisie Niebo nie może czekać. Drugi z moderatorów diecezjalnych służby liturgicznej, ks. Damian Szypuła, przekonywał, że chciałby, aby spotkania diecezjalne dla ministrantów i lektorów na stałe weszły do kalendarza. – Ma to być ich święto, a frekwencja na premierowym spotkaniu pokazuje, że chłopcy służący przy ołtarzu chcą się razem spotykać – tłumaczył.

Redakcja "KnC"

fot. R.Woźniak/KnC

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa
Stephan Michiels
KSIĄŻKA
26,90 zł 5,00 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media