Bez komży

KnC 4/2024

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Codziennie czytam Dzienniczek Faustyny, a Boże Miłosierdzie jest też w moich kryminałach

Autor: Michał Bondyra
W serialowym „domu ojca Mateusza” – Sandomierzu, spotkałem się z biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem, który… pisze kryminały. Ile biskupa sandomierskiego jest w fikcyjnej postaci biskupa Włóczyńskiego? Biskup Nitkiewicz odpowie nie tylko na to pytanie, bo rozmawiamy też o sprawach bardzo poważnych i fundamentalnych dla każdego z nas – Bożym Miłosierdziu. W końcu pochodzi z Białegostoku i był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki.
Rozmawia Michał Bondyra
Co powinni czerpać dziś księża z życia błogosławionego ks. Sopoćki?
– W Dzikowcu, który leży teraz w diecezji sandomierskiej, proboszczem był śp. ks. Stanisław Sudoł, którego proces beatyfikacyjny trwa od 2014 roku. Miał on bardzo podobną do Sopoćki duchowość: spowiadał od 3 nad ranem do 5 po południu. Leżał w kościele krzyżem, często pościł. Jego postawa pokazuje, że zwykły ksiądz, wierzący, modlący się, do tego asceta, ale bez ekstrawagancji i efekciarstwa, walczący ze swoimi wadami przy pomocy łaski Jezusa Chrystusa, to dobry przykład świętego kapłana. Taki był też Sopoćko. Ks. Michał miał też swoje plany, które nie zawsze zgadzały się z planami biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Mimo rozbieżności Sopoćko na końcu zawsze okazywał posłuszeństwo przełożonemu. Posłuszeństwo, które dla wielu dziś jest nie do zaakceptowania. I w ten sposób Sopoćko doszedł do świętości.
 
Ile razy czytał Ksiądz Biskup Dzienniczek siostry Faustyny?
– Trudno powiedzieć, bo na różne sposoby czytam go cały czas. Leży otwarty na moim biurku i czerpię z niego każdego dnia. Staram się też dużo cytować księdza Sopoćkę i siostrę Faustynę w kazaniach.
 
Na obrazie Jezusa Miłosiernego jest napisane: „Jezu ufam Tobie”. Jak całkowicie oddać się Bożej woli?
– To nie jest takie proste, bo każdy człowiek ma instynkt samozachowawczy i zawsze podejmuje działanie. Warto jednak stosować zasadę św. Ignacego Loyoli: „Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało od Boga, ale dokładaj wszystkich starań tak, jakby miało to zależeć od ciebie”. A więc działać i jednocześnie oddać się Panu Bogu całkowicie do dyspozycji i szukać spokoju w tym, że kochający Bóg nas nigdy nie opuści.

więcej w kwietniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
bp Krzysztof Nitkieiwcz w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. R. Woźniak/KnC
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Ojcze przebacz im. Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu Best
seller
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł
Kim jestem? Pytania w drodze
ks. Jan Twardowski
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media