Z komżą

KnC 2/2024

Formacja

Formacja

Świadectwo: łatwizna i trudności czyli rozkminka ministranta

Autor: ks. Kamil Falkowski
Przysłowie mówi, że to czyny świadczą o człowieku, nie słowa. Jak dawać dziś świadectwo? Dziś trzeba mieć odwagę, żeby przyznać się do wiary, a co dopiero myśleć o świadectwie, że jesteś zaangażowanym ministrantem.
A wiecie, że kiedyś chrześcijanie gotowi byli oddać życie w obronie wiary? Tak było, a dziś każdy ma czelność kpić z Jezusa. Na czym więc polega współczesne świadczenie o Chrystusie?
 
Achtung! Mogą cię wykpić
W ubiegłym miesiącu pisałem o prawdzie i potrzebie, żebyśmy byli ludźmi autentycznymi. Skupiłem się głównie na tym, w jaki sposób prawda jest ważna w relacji do bliźniego. Pewnie pamiętacie, że najważniejszym kryterium przekazywania prawdy jest miłość. Jeśli zależy ci na dobru drugiego człowieka, będziesz chciał być prawdziwy, stanowczy i jednocześnie wyrozumiały.
W tym miesiącu zastanówmy się, w jaki sposób dawać świadectwo wiary wobec rówieśników. To z nimi pewnie jest największy problem – mogą wyśmiać, wykpić, odtrącić z grupy lub w jeszcze inny sposób pokazać, że nie jest to ich styl życia. Z drugiej strony warto przyjąć postawę nonkonformizmu (sprawdź w słowniku, co znaczy to słowo).
Kumpel wyciąga cię na kebaba na koniec tygodnia, a ty doskonale wiesz, że obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Znajomi organizują imprezę osiemnastkową, ale nie zwrócili uwagę, że to III tydzień Wielkiego Postu i nie robi się wtedy hucznych zabaw. W klasie popularne jest spisywanie prac domowych i podbieranie pieniędzy innym, a przecież jedno i drugie to formy kradzieży. Achtung! Jak zareagujesz?

więcej w lutowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Kamil Falkowski
 
Pytanie (językowe) ks. Kamila
Sprawdziłeś chwilę temu, co oznacza słowo „nonkonformizm”? Jeśli nie – zrób to teraz.
 
UWAGA! Konspekt formacyjny!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie rozkminki ministranckiej? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod z naszego pisma, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Kamila o dawaniu świadectwa!

fot. bilderstoeckchen/AdobeStock
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media