Z komżą

KnC 2/2024

Formacja

Formacja

Świadectwo: łatwizna i trudności czyli rozkminka ministranta

Autor: ks. Kamil Falkowski
Przysłowie mówi, że to czyny świadczą o człowieku, nie słowa. Jak dawać dziś świadectwo? Dziś trzeba mieć odwagę, żeby przyznać się do wiary, a co dopiero myśleć o świadectwie, że jesteś zaangażowanym ministrantem.
A wiecie, że kiedyś chrześcijanie gotowi byli oddać życie w obronie wiary? Tak było, a dziś każdy ma czelność kpić z Jezusa. Na czym więc polega współczesne świadczenie o Chrystusie?
 
Achtung! Mogą cię wykpić
W ubiegłym miesiącu pisałem o prawdzie i potrzebie, żebyśmy byli ludźmi autentycznymi. Skupiłem się głównie na tym, w jaki sposób prawda jest ważna w relacji do bliźniego. Pewnie pamiętacie, że najważniejszym kryterium przekazywania prawdy jest miłość. Jeśli zależy ci na dobru drugiego człowieka, będziesz chciał być prawdziwy, stanowczy i jednocześnie wyrozumiały.
W tym miesiącu zastanówmy się, w jaki sposób dawać świadectwo wiary wobec rówieśników. To z nimi pewnie jest największy problem – mogą wyśmiać, wykpić, odtrącić z grupy lub w jeszcze inny sposób pokazać, że nie jest to ich styl życia. Z drugiej strony warto przyjąć postawę nonkonformizmu (sprawdź w słowniku, co znaczy to słowo).
Kumpel wyciąga cię na kebaba na koniec tygodnia, a ty doskonale wiesz, że obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Znajomi organizują imprezę osiemnastkową, ale nie zwrócili uwagę, że to III tydzień Wielkiego Postu i nie robi się wtedy hucznych zabaw. W klasie popularne jest spisywanie prac domowych i podbieranie pieniędzy innym, a przecież jedno i drugie to formy kradzieży. Achtung! Jak zareagujesz?

więcej w lutowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Kamil Falkowski
 
Pytanie (językowe) ks. Kamila
Sprawdziłeś chwilę temu, co oznacza słowo „nonkonformizm”? Jeśli nie – zrób to teraz.
 
UWAGA! Konspekt formacyjny!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie rozkminki ministranckiej? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod z naszego pisma, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Kamila o dawaniu świadectwa!

fot. bilderstoeckchen/AdobeStock
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 2/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 2/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2024, ks. Patryk Nachaczewski

Bez komży

KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 1/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Pijany z radości
Jean-Baptiste Hibon
KSIĄŻKA
20,00 zł 5,00 zł
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media