Zbiórka
Zbiórka
Bolesław Śmiały – geniusz czy szaleniec?
Autor: ks. Jakub Dębiec
Ostatnio poznaliśmy sylwetkę Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W tym odcinku poświęcimy trochę czasu na postać i dokonania kolejnego króla – Bolesława II Szczodrego, zwanego też Śmiałym.
Przypomnę wam, że 1000. rocznica koronacji pierwszego króla Polski, która miała miejsce w Gnieźnie w roku 1025, jest dla nas okazją do zapoznania się z dorobkiem wybranych królów polskich. Wszystko po to, by wyciągać naukę z ich zalet i wad.
Trudne położenie
Bolesław był pierwszym synem króla Kazimierza I Odnowiciela. Jego matką była Dobroniega, córka księcia kijowskiego Włodzimierza I Wielkiego. Gdy obejmował rządy państwo polskie było osłabione licznymi klęskami, targały nim niepokoje wewnętrzne, a co ważniejsze, całkowicie uzależnione było od Cesarstwa Niemieckiego. Król Bolesław, szukając sojuszników, stanął po stronie papieża Grzegorza VII, który był w sporze z ówczesnym cesarzem Henrykiem IV. Sprzymierzeńców przeciwko cesarzowi znalazł też na Węgrzech. Szukanie zewnętrznych sojuszników miało na celu zwiększenie niezależności Polski. Chodziło też o to, by nasz kraj stał się ważnym i niezależnym graczem na arenie międzynarodowej.
więcej w listopadowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste" pisze
ks. dr Jakub Dębiec
Zadanie ks. Jakuba
Zapoznaj się z żywotem św. Stanisława, patrona Polski. Pochwal się swoją wiedzą na zbiórce!
Czy wiesz, że:
- trwała dyskusja o to, czy określać króla Bolesława Szczodrym czy Śmiałym. Obecnie uważa się oba określenia za równoznaczne. Powodem dyskusji był m.in. powód użycia przez Galla Anonima określenia Szczodry. Według anegdoty przytoczonej przez Galla Anonima Król Bolesław miał jednego z duchownych tak obsypać srebrem i złotem, że ten pod ich ciężarem zmarł. Użycia słowa szczodry miało być satyrą wymierzoną w króla;
UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu ks. Jakuba? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Dębca, który krok po kroku objaśni ci, jak to zrobić!
fot. Bolesław I Chrobry/mal. Jan Matejko, Biblioteka Narodowa/Wikipedia