Z komżą

KnC 9/2023

Zbiórka

Zbiórka

Wyznanie wiary

Autor: ks. Jakub Dębiec
W nowym roku formacyjnym zachęcam was do refleksji nad Kościołem. Żeby odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest Kościół dla nas, dla mnie?”, musimy najpierw poznać, co na temat Kościoła i jego początków mówi nam Pismo Święte i Tradycja. Dziś zajmiemy się „Wyznaniem wiary”.
Światowe Dni Młodzieży, które w te wakacje odbyły się w Lizbonie, były wydarzeniem bardzo znaczącym dla młodego katolickiego świata. Ich pomysłodawcą był św. Jan Paweł II, a zorganizowano je już po raz 38. Papież Franciszek podczas spotkania z młodymi nauczał i wyjaśniał, czym jest Kościół i kto może do niego należeć. Ten temat będzie też aktualny i jesienią, w czasie synodu w Rzymie. Delegaci (biskupi i osoby świeckie) ze wszystkich krajów będą się zastanawiać nad rolą i działaniem Kościoła w świecie. W związku z powyższymi wydarzeniami refleksją nad Kościołem zajmiemy się także i my.

więcej we wrzesniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. dr Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
Czy wiesz, że
  • Synodalność to udział i zaangażowanie całego Ludu Bożego w życiu i misji Kościoła. Ten termin często porównuje się do obrazu drogi, którą wspólnie przemierzają wyznawcy Chrystusa. Greckie słowo synodos oznacza właśnie drogę pokonywaną wspólnie. Synodalność w Kościele to nie demokratyczne głosowanie nad artykułami jego wiary, a realizacja wezwania św. Pawła „jedni drugich brzemiona noście” (por. Ga 6, 2). Brzemię oznaczało dawniej ciężar niesiony na plecach. A co niósł Pan Jezus na swych plecach na Kalwarię? Co znaczy zatem pomóc nieść kogoś brzemię?
Słowniczek
Symbol – to termin określający wyznanie wiary. Upowszechnił się on bardzo wcześnie, a jego użycie łączy się z nauczaniem Tertuliana. Nazwanie Wyznania wiary przez symbol miało oznaczać, że jest ono znakiem rozpoznawczym chrześcijanina w ówczesnym świecie.
 
UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu o Credo? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Jakuba, który krok po kroku objaśni ci, jak to zrobić!

fot. Kalawin/AdobeStock

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
Motyle w brzuchu. Dlaczego wiara dodaje skrzydeł
Notker Wolf
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media