Bez komży

KnC 7/8/2023

Sport

Sport

Zawsze odnajduję drogę do kościoła

Autor: Michał Bondyra
Piotra Tworka zna każdy, kto interesuje się rozgrywkami PKO Ekstraklasy. To on stworzył „swojską bandę” w Warcie Poznań, z którą o mały włos nie awansował do europejskich pucharów. To on do niedawna szkolił piłkarzy Śląska Wrocław. Pan Piotr był też długie lata ministrantem i lektorem, do dziś nie wstydzi się swojej wiary i z przyjemnością wspiera Mistrzostwa Polski LSO o Puchar KnC. Rozmawiamy więc o piłce – tej ekstraklasowej i tej podwórkowej, ale też o ministranturze i wierze.
Rozmawia Michał Bondyra
Jako dziecko chciał być Pan piłkarzem?
– Czas mojego dzieciństwa przypadał na lata 80-te. Na mundialu w Hiszpanii w 1982 roku polscy piłkarze zdobywali trzecie miejsce na świecie, a my, w rodzinnym Bytoniu, po tych meczach Polaków zbieraliśmy się i graliśmy do wieczora. Było nas wtedy naprawdę wielu. Każdy chciał być Latą, Buncolem, Szarmachem czy Młynarczykiem.
 
Orlików wtedy nie było.
– Spotykaliśmy się na łąkach, bramki robiliśmy z tyczek sosnowych, a siatki wiązaliśmy ze sznurków od snopowiązałek, które wtedy używane były do zbierania zboża. Na białych koszulkach od wf ołówkami rysowaliśmy orzełki i numery. Orzełki odrysowywaliśmy z odznak harcerskich – bo każdy z nas był najpierw zuchem, a potem harcerzem. Numerki na plecach rysowaliśmy z wyciętych w tekturze szablonów.
 
Co Pan jeszcze z tych meczów pamięta?
– Pierwsze buty piłkarskie! To były polsporty – prawdziwe korki, które kupowaliśmy od byłych piłkarzy z A klasy. Zwykle miały one rozmiar nr 42–43, więc były za duże o nawet pięć numerów! Pchaliśmy w czubki papier, watę i co się dało, mocno związywaliśmy sznurowadłami i, choć zawijały się przy bieganiu, byliśmy dumni, że je mamy. Kto miał takie buty, był gościem na wiosce!

więcej w wakacyjnym numerze "KnC - Krółuj nam Chryste"
Piotr Tworek w rozmowie z Michałem Bondyrą 

fot. P.Leśniowski/Warta Poznań
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 2,50 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media