Bez komży

KnC 4/2023

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Mam tę zaletę, że umiem się z siebie śmiać!

Autor: Michał Bondyra
Na YouTube można spotkać wiele filmików z jego anegdotami. Kiedyś opowiadał je z przyjacielem, śp. ks. Piotrem Pawlukiewiczem, z którym nawet napisał książkę Czarny humor czyli o Kościele na wesoło. Dziś jeździ po Polsce robiąc One Man Show, wkręca też swoich parafian, a nawet biskupów. Ksiądz Bogusław Kowalski, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Warszawie czyli najbardziej znany w Polsce kawalarz, opowie o tym z czego się śmieje, kim się inspiruje i czy księża i ministranci mają do siebie dystans. Nie zabraknie też kilku anegdot.
Rozmawia Michał Bondyra
Doświadczył Ksiądz żartów ze strony służby liturgicznej?
– Ci to dopiero mają pomysły! W jednej z parafii w Warszawie był taki ministrant, który poszedł nawet potem do seminarium, którego finalnie nie skończył. Ale nie o tym. On wrzucił do trybularza… kapiszony! Ksiądz zasypuje kadzidło, a ono zaczyna strzelać! Ksiądz w białej gorączce, a chłopak tylko się śmieje!
Mnie też wkręcili. Byłem wtedy proboszczem w parafii w Ostrówku, robię puryfikację i wyczuwam, że ta woda jest jakaś dziwna. Aż mnie na wymioty zbiera. Po Mszy pytam chłopaków, co z tą wodą. A ci nic. Wreszcie jeden nie wytrzymał i się wysypał, że do tej wody trochę oliwy ze świec nalali. „Proszę księdza tak nam kapnęło” – śmieją się. Ja ich ochrzaniam, a w duchu cieszę się, że w tych chłopakach życie jest!
 
Skąd u Księdza ten humor w ponadprzeciętnych dawkach?
– Zarówno mama, jak i tata mieli poczucie humoru. Ale największe miał tata. Byłem wychowany w radosnej atmosferze. Myśmy sobie z braciakami – a czterech nas było, ciągle jakieś psikusy robili.
Poza tym oprócz sportu zawsze lubiłem oglądać kabarety. Wtedy to był kabaret Dudek, potem Marcin Daniec. Byłem na jego występach ponad 20 razy i mieliśmy okazję poznać się osobiście. Mnie jego poczucie humoru bardzo odpowiadało i później już jako ksiądz na pielgrzymkach, rekolekcjach, wyjazdach w autokarze, gdy było kilka wolniejszych chwil, opowiadałem w jego stylu anegdoty.

więcej w kwietniowym "KnC - Króluj nam Chryste" ks. Bogusław Kowalski w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. ks. P. Pierzchała
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Świątynia w niebezpieczeństwie
Jean-Michel Touche
KSIĄŻKA
27,00 zł 5,00 zł
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media