Z komżą

KnC 3/2023

Zbiórka

Zbiórka

I ślubuję Ci…

Autor: ks. Jakub Dębiec
Ostatnim z sakramentów, którego liturgię chcę wam przybliżyć jest małżeństwo. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak mogło wyglądać zawarcie małżeństwa w pierwszych wiekach chrześcijaństwa? Poczytajcie!
Sięgając do początków musimy stwierdzić, że z pierwszych wieków nie mamy żadnych dokumentów, które zawierałyby opis obrzędu zawarcia małżeństwa chrześcijańskiego. To, że nie mamy dokładnego opisu obrzędu zawarcia małżeństwa nie oznacza wcale, że pierwsi chrześcijanie go nie zawierali. Anonimowy autor Listu do Diogeneta napisał w nim, że chrześcijanie żenią się i wychodzą za mąż, jak wszyscy. Św. Ignacy z Antiochii (+ 110 po Chr.) w jednym ze swoich listów napisał, że byłoby dobrze, gdyby ci, którzy chcą zawrzeć związek małżeński, zasięgnęli najpierw rady biskupa. W pismach Tertuliana (+ 240 po Chr.) znajdujemy natomiast wzmiankę mówiącą, że chrześcijanie, zawierając małżeństwo, stosowali się do ówczesnych zwyczajów. Jakie więc były te zwyczaje?
więcej w marcowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
Czy wiesz, że:
  1. zapowiedzi, które dziś słyszymy w kościołach, nakazano wygłaszać jeszcze w XIII w. Małżeństwo mogło być ważnie zawarte dopiero po ich wygłoszeniu. Procedura ta chroniła przed zjawiskiem porywania kobiet i wymuszania na nich zgody na małżeństwo;
Słowniczek
Nupturient – z języka łacińskiego – to osoba, która zamierza zawrzeć związek małżeński

Zadanie ks. Jakuba
Zaznajomcie się z księgą zawierającą obrzędy zawarcia małżeństwa, jak i z modlitwami za nowożeńców w mszale. Zwróćcie szczególnie uwagę na błogosławieństwo nowożeńców, które ma miejsce po modlitwie Ojcze nasz. Zastanówcie się nad jego treścią oraz zobaczcie, jak ono łączy się z pozostałą częścią obrzędów Komunii świętej. Podyskutujcie o tym na zbiórce.
 
UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu o małżeństwie? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod który znajduje się obok artykuły w marcowym "KnC", pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Jakuba, który krok po kroku objaśni ci, jak to zrobić!
 
fot. Guaruad Studio/AdobeStock
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 2,50 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media