Z komżą

KnC 3/2023

Nasze newsy

Nasze newsy

Dzień Lektora Archidiecezji Poznańskiej

Autor: Redakcja "KnC"
Lektorzy Archidiecezji Poznańskiej w sobotę 18 lutego świętowali Dzień Lektora. Jest to doroczne spotkanie mające na celu pogłębienie formacji lektorów, wspólną integrację, a także odnowienie ich pragnienia pełnienia powierzonej im funkcji.

Dzień Lektora odbył się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i poznańskiej katedrze. Rozpoczęliśmy spotkanie od modlitwy przedpołudniowej. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu ks. dra Jana Frąckowiaka – rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego – pt. „Dlaczego warto wierzyć w Kościół?”. Prelegent wytłumaczył, że w Kościół wierzymy, ponieważ w Kościele więcej nie widać, niż widać. Widzimy Kościół pielgrzymujący, czyli wszystkich ludzi ochrzczonych, dążących do nieba, natomiast nie widzimy Kościoła chwalebnego, czyli świętych w niebie i nie widzimy Kościoła cierpiącego w czyśćcu. W Kościół warto wierzyć, bo przedłuża nasze życie na całą wieczność. Dzięki Kościołowi osiągamy zbawienie.

W części integracyjnej lektorzy mogli spróbować swoich sił w: biblijnym escape roomie, biblijnych milionerach, quizie biblijnym oraz w biblijno-liturgicznym 1 z 15. Była także możliwość udziału w wirtualnej Ostatniej Wieczerzy. Część integracyjną zakończył poczęstunek w seminaryjnym refektarzu. Ważnym momentem Dnia Lektora, będącym przygotowaniem do Eucharystii, była adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminaryjnej i okazja do spowiedzi św.

O godz. 14.00 w katedrze poznańskiej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Podczas Eucharystii arcybiskup udzielił błogosławieństwa Kościoła 75 nowym lektorom i 6 nowym psałterzystom. Podczas homilii celebrans wyjaśnił znaczenie Słowa Bożego i zadań lektora. Za papieżem Franciszkiem zachęcał członków służby liturgicznej: „Na koniec, papież Franciszek kieruje do was następujące słowa: Nie pozwólcie, aby świat wciągnął was w dzielenie się rzeczami złymi lub płytkimi. Bądźcie zdolni iść pod prąd. Umiejcie dzielić się Chrystusem. Przekazujcie wiarę, którą wam dał. Życzę wam, abyście poczuli w swoim sercu ten sam impuls, jaki odczuwał św. Paweł, gdy mówił: <Biada mi, gdym nie głosił Ewangelii>”.

Po homilii duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Maciej Wegner poprosił arcybiskupa o udzielenie błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora i psałterzysty obecnym kandydatom i zapewnił o należytym przygotowaniu ich do tej funkcji. Metropolita Poznański zapytał ich o gotowość pełnienia zaszczytnej funkcji i udzielił im błogosławieństwa Kościoła. Nowi lektorzy i psałterzyści otrzymali krzyż, który będzie ich wyróżniał spośród grona ministrantów. Obecni w katedrze dotychczasowi lektorzy także wyrazili swoją gotowość dalszej gorliwej służby lektorskiej.

Uczestnicy Dnia Lektora mówili, że takie spotkania są bardzo potrzebne i pozwalają poczuć się członkiem niemałej grupy. Pięknym owocem były liczne spowiedzi św. i przyjęte Komunie św. Ufamy, że dla wszystkich lektorów udział w tym wydarzeniu pozwoli jeszcze gorliwiej pełnić tę zaszczytną funkcję.

ks. Maciej Wegner
duszpasterz służby liturgicznej arch. poznańskiej

Dominik Busza
rzecznik prasowy DSLAP

fot. arch. DSLAP

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Skąd, dokąd, dlaczego?
Red. Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 10,00 zł
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media