Z komżą

KnC 12/2023

Formacja

Formacja

Świętujemy! Ale czy tylko na zewnątrz? Czyli rozkminka ministranta

Autor: ks. Kamil Falkowski
Świętowanie wiąże się z radosnym przeżywaniem ważnych chwil: rocznicy urodzin, dnia imienin, rocznicy ślubu, Bożego Narodzenia. Co jest w tym wszystkim najważniejsze? W jaki sposób właściwie wykorzystać Adwent, żeby 24 grudnia mieć w sercu prawdziwą radość, nie zapominając wcześniej ubrać choinki?
Znamy definicję Adwentu – czasu radosnego oczekiwania na przyjście Mesjasza. Przypatrzmy się znaczeniu tego wyrazu. Słowo adwent pochodzi oczywiście z łaciny i oznacza dosłownie: przyjście.
 
Trzy strony medalu
Jezus ciągle do nas przychodzi: w czasie modlitwy, szczególnie podczas Mszy Świętej, w historii naszego życia, w spotkaniu z drugim człowiekiem… Oznacza to, że nie trzeba się do tego przyjścia jakoś specjalnie przygotowywać.
Z drugiej strony, początek nowego roku liturgicznego podpowiada, żeby bardziej uświadomić sobie fakt, że przygotowujemy się na paruzję – przyjście Jezusa na Sąd Ostateczny. I tutaj otwiera się cała gama zagwozdek i wyzwań związanych z potrzebą nawracania się, aby jednak dobrze (lepiej?) wypaść na tym wyjątkowym Sądzie.
Z trzeciej strony – już tak zupełnie przyziemnie – w grudniu przygotowujemy się do świętowania rocznicy Urodzin Jezusa. W tym kierunku pójdźmy w dzisiejszej rozkmince ministranta. Jak dobrze przygotować się do świętowania tego ważnego wydarzenia – Bożego Narodzenia?
 
więcej w grudniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Kamil Falkowski

Pytanie (wychowawcze) ks. Kamila
W jaki sposób możesz pomóc rodzicom w świątecznych porządkach – tych zewnętrznych i tych wewnętrznych? Zrób dwie listy, w których wypiszesz po trzy rzeczy, w których możesz się zaangażować – jedną tych zewnętrznych, drugą – wewnętrznych.
 
Challenge ks. Kamila
Pomyśl o tym, bez czego nie wyobrażasz sobie przygotowania do Bożego Narodzenia. Zrób listę spraw, dzieląc je na: wewnętrzne i zewnętrzne. Skreślaj na bieżąco.
 
UWAGA! Konspekt formacyjny!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie rozkminki ministranckiej? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod w numerze papierowym, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Kamila o świętowaniu!

fot. PintoArt/AdobeStock 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 2/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 2/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2024, ks. Patryk Nachaczewski

Bez komży

KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 1/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media