Formacja
Formacja
Jestem, więc służę, czyli rozkminka ministrancka o sensie i obliczach służby
Autor: ks. Kamil Falkowski
Z jednej strony słowo „służba” (przez funkcje wypełniane przy ołtarzu) jest wam powszechnie znane. Z drugiej – nie lubimy komuś usługiwać, zwłaszcza, gdy ten ktoś okazuje swoją wyższość. Jak to jest z tą służbą i czy faktycznie jesteśmy do niej powołani?
Pamiętam jedną z pierwszych zbiórek ministranckich w moim życiu (tak, wtedy, gdy byłem w waszym wieku, w III klasie szkoły podstawowej), gdy ks. Grzegorz wyjaśniał różnicę między służbą Bożą a służbą w rozumieniu ludzkim. Ministrant nie służy księdzu, tylko Panu Bogu, nawet w tak prostych czynnościach, jak przyniesienie ręcznika czy trzymanie pateny podczas liturgii Mszy św. Tymczasem kelner służy ludziom i dostaje za to słuszne wynagrodzenie pieniężne.
O księżach często mówi się (szczególnie podczas homilii w Wielki Czwartek i na Mszy Świętej prymicyjnej), że są powołani do tego, aby służyć...
więcej w listopadowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Kamil Falkowski
Pytanie (łacińskie) ks. Kamila
Co oznacza łacińska sentencja: servi inutiles sumus? Jak ją rozumiesz? Z jakiego fragmentu biblijnego pochodzi?
UWAGA! Konspekt formacyjny!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie rozkminki ministranckiej? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod z pisma, pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Kamila o tym, co znaczy służyć!
fot. Gerhard Seybert/AdobeStock