Bez komży

KnC 10/2023

Sport

Sport

Różaniec to część mojej codzienności

Autor: Michał Bondyra
Karate wybrał, bo zafascynowały go filmy… o bokserze Rockym Balboa. Różaniec stał się jego modlitwą, bo zainspirowała go do niego babcia. Karateka Michał Bąbos – ośmiokrotny mistrz Polski i brązowy medalista World Games i Igrzysk Europejskich – wspomina też swoją ministranturę. Mówi o priorytetach, w których rodzina wypiera sport.
Wielu uważa, że sztuki walki, w tym karate, niosą za sobą duchowość sprzeczną z chrześcijaństwem. Co o tym sądzisz?
– Spotkałem się z takimi twierdzeniami w komentarzach pod materiałami o mnie, opublikowanymi na katolickich portalach. Ta opinia wynika moim zdaniem z ignorancji i niewiedzy. Dlaczego? Bo trenuję karate olimpijskie, które jako dyscyplina sportowa zupełnie odeszła od duchowości. Powiem więcej, karate w tej wersji uczy poszanowania dla hierarchii i umiejętności, bo nadawane są u nas pasy, gdzie kolejny kolor świadczy o tym, jak wiele umiesz. Przez osiemnaście lat treningu i zawodów moja wiara nigdy nie była zachwiana przez dyscyplinę, którą uprawiam. Nigdy nie składałem pokłonów fałszywym bożkom.
 
Powiedziałeś, że Twoja wiara nigdy nie została zachwiana przez karate. Nie jest tajemnicą, że wiara i Bóg są dla ciebie bardzo ważne. Kto położył fundament pod tę wiarę?
– Pochodzę z wierzącej rodziny, ale moi rodzice wciąż byli w pracy, więc najwięcej czasu spędzałem z babcią. A ona dużo się modliła, szczególnie na różańcu. Pamiętam, że jako 5-latek siadałem przy niej i odmawialiśmy kolejne tajemnice różańca. Nie zawsze mi się chciało, ale ten pobożny obraz babci, prostej, ale bardzo dobrej, ciepłej kobiety, mam do dziś przed oczami.
 
Ministrantem też byłeś?
– Przystąpiłem do ministrantów w gimnazjum. Służyłem później aż do końca liceum. Myślę, że ministrantura pozwoliła mi zbliżyć się do Boga, zrozumieć sens tego, co dzieje się podczas Eucharystii, i dzięki temu nie uczestniczyć już w niej tak po prostu, ale bardziej świadomie.

więcej w paźdzernikowym "KnC - Króluj nam Chryste" Michał Bąbos w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. arch. prywatne M.Bąbosa
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media