Z komżą

KnC 1/2023

Zbiórka

Zbiórka

Namaszczenie chorych

Autor: ks. Jakub Dębiec
O sakramencie namaszczenia chorych nie słyszymy w parafiach zbyt często. Duszpasterze zapraszają do uczestniczenia we Mszy św. z udzieleniem tego sakramentu wtedy, gdy organizowane są rekolekcje lub obchodzimy w Kościele Dzień Chorego. Częściej udziela się go w szpitalach i w domach choremu, który jest w otoczeniu rodziny.
Możecie się jeszcze spotkać z inną nazwą omawianego sakramentu. Zwykło się o nim kiedyś mówić jako o sakramencie ostatniego namaszczenia. Rozumiano go jako swego rodzaju ostatni sakrament, który należało przyjąć przed śmiercią. Tymczasem wolą Pana Jezusa było, aby Jego uczniowie szli, głosili Ewangelię i uzdrawiali chorych (por. Mt 10, 8).

więcej w styczniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
Wykładowca liturgiki
 
Czy wiesz, że:
  •  jest różnica między oliwą a olejem? Oliwę otrzymujemy z oliwek, a olej z innych roślin. Do sprawowania sakramentu namaszczenia chorych potrzebujemy zatem pobłogosławionej oliwy lub oleju roślinnego.
Słowniczek:
Extrema unctio (łac.) – czyli ostatnie namaszczenie – nazwa łacińska używana w czasach, gdy rozumiano omawiany sakrament jako ten, który przyjmuje się bezpośrednio przed śmiercią
 
Zadanie ks. Jakuba:
W oparciu o księgę Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo odpowiedz na pytanie: Które części ciała chorego namaszcza kapłan podczas liturgii sakramentu namaszczenia chorych?

UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu o sakramencie namaszczenia chorych? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod w papierowym "KnC", pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Jakuba, który poprowadzi cię krok po kroku, jak to zrobić!

fot. Uldis/AdobeStock

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2023, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 5/2023, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2023, ks. Kamil Falkowski
KnC 4/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 5/2023, Michał Bondyra
KnC 5/2023, Michał Bondyra
KnC 4/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Ojcze przebacz im. Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu Best
seller
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł
Motyle w brzuchu. Dlaczego wiara dodaje skrzydeł
Notker Wolf
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media