Z komżą

KnC 1/2023

Zbiórka

Zbiórka

Namaszczenie chorych

Autor: ks. Jakub Dębiec
O sakramencie namaszczenia chorych nie słyszymy w parafiach zbyt często. Duszpasterze zapraszają do uczestniczenia we Mszy św. z udzieleniem tego sakramentu wtedy, gdy organizowane są rekolekcje lub obchodzimy w Kościele Dzień Chorego. Częściej udziela się go w szpitalach i w domach choremu, który jest w otoczeniu rodziny.
Możecie się jeszcze spotkać z inną nazwą omawianego sakramentu. Zwykło się o nim kiedyś mówić jako o sakramencie ostatniego namaszczenia. Rozumiano go jako swego rodzaju ostatni sakrament, który należało przyjąć przed śmiercią. Tymczasem wolą Pana Jezusa było, aby Jego uczniowie szli, głosili Ewangelię i uzdrawiali chorych (por. Mt 10, 8).

więcej w styczniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
Wykładowca liturgiki
 
Czy wiesz, że:
  •  jest różnica między oliwą a olejem? Oliwę otrzymujemy z oliwek, a olej z innych roślin. Do sprawowania sakramentu namaszczenia chorych potrzebujemy zatem pobłogosławionej oliwy lub oleju roślinnego.
Słowniczek:
Extrema unctio (łac.) – czyli ostatnie namaszczenie – nazwa łacińska używana w czasach, gdy rozumiano omawiany sakrament jako ten, który przyjmuje się bezpośrednio przed śmiercią
 
Zadanie ks. Jakuba:
W oparciu o księgę Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo odpowiedz na pytanie: Które części ciała chorego namaszcza kapłan podczas liturgii sakramentu namaszczenia chorych?

UWAGA! Konspekt na zbiórkę!
Duszpasterzu, opiekunie koła ministranckiego! Chcesz lepiej przeprowadzić zbiórkę na bazie tekstu o sakramencie namaszczenia chorych? Nic prostszego, zeskanuj telefonem QR kod w papierowym "KnC", pod którym znajdziesz konspekt autorstwa ks. Jakuba, który poprowadzi cię krok po kroku, jak to zrobić!

fot. Uldis/AdobeStock

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Kiedy zacznie się niebo? Historia Bena Breedlove'a
Ally Breedlove
KSIĄŻKA
29,90 zł 5,00 zł
Idźcie i ewangelizujcie ochrzczonych
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 5,00 zł
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media