Bez komży

KnC 3/2022

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Niech online będzie wstępem do offline’u

Autor: Michał Bondyra
Dawid Radomski to trener profilaktyki zdrowia psychicznego i umiejętności społecznych, to też doradca kariery. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi, kształtując ich dobre nawyki, zapobiegając uzależnieniom np. od social mediów. Poza tym, to nasz człowiek – bo przez 10 lat w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku przeszedł wszystkie szczeble ministranckiej kariery od kandydata po ceremoniarza. Zna więc zarówno świat wirtualny, jak i duchowy.
Rozmawia Michał Bondyra

Ze zwycięstwem kojarzy się Chrystusowe Zmartwychwstanie. Wcześniej jest Wielki Post. Czy nie byłoby dobrze ograniczyć swoich postów w socjal mediach w tym czasie?
– Wszystko jest po coś. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Co będzie bardziej służyło naszemu rozwojowi?”. Jeżeli ktoś prowadzi stronę, to uważam, że ma zobowiązanie wobec społeczności, którą zgromadził. Jeżeli publikuję prywatnie i widzę, że mam problem, warto rozważyć mądry detoks. Wtedy trzeba też przygotować się na to, co się ze mną będzie działo przy odstawieniu mediów społecznościowych (tzw. syndrom odstawienniczy, znany u osób rezygnujących np. z alkolohu, może wystąpić przy odstawieniu socjal mediów). Jeżeli moja obecność w sieci to bierna konsumpcja, to nasuwa się pytanie: „Co konsumuję?”, „Czy internet to mój zjadacz czasu, może rodzaj ucieczki?”. W przypadku biernej konsumpcji warto monitorować swój czas spędzany w przed ekranem. iOS sam dostarcza nam statystyk już po pierwszym tygodniu, Android ma funkcję „cyfrowej równowagi”, a Instagram pozwala ustawić monit o tym, że przekroczyło się limit czasu. Warto z tych podpowiedzi skorzystać.

dużo więcej w marcowmy "KnC - Króluj nam Chryste"
w rozmowie Michałą Bondyry

fot. arch.pryw. D. Radomskiego 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Myśli na każdy dzień Escriva
św. Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media