Autor: ks. Jakub Dębiec
Czasem doświadczenia mocy i nadziei Bożej jest dla chrześcijan sakrament pojednania i pokuty czyli popularna spowiedź. Choć po raz pierwszy przystąpiliście do niego przed Pierwszą Komunią Świętą i bierzmowaniem, to – w przeciwieństwie do trzech poprzednich – nie należy on do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.
Dotychczas mogliście przeczytać o trzech pierwszych z listy siedmiu sakramentów świętych. Za Katechizmem nazywamy je sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Dlaczego? Ponieważ wtajemniczają one i jednocześnie pozwalają uczestniczyć w życiu chrześcijańskim w sposób pełny. To życie nie oznacza wcale tylko nakazów i zakazów, z którymi nie muszą się liczyć ci, którzy w Pana Jezusa nie wierzą. To życie oznacza przede wszystkim głęboką wspólnotę z Panem Jezusem prawdziwie żyjącym. O tym, że taka wspólnota jest możliwa świadczą bł. Carlo Acutis, św. Stanisław Kostka, św. Dominik Savio i wielu innych młodych wiekiem, ale wielkich duchem herosów wiary!
więcej w grudniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
Wykładowca liturgiki
Czy wiesz, że:
* w starożytności chrześcijańskiej można było przystąpić do spowiedzi tylko jeden raz po chrzcie? Przystępowało się do niej wtedy, gdy popełniło się jeden z trzech grzechów – odstępstwo od wiary (apostazja), cudzołóstwo oraz zabójstwo.
Słowniczek:
penitencjarz – kapłan mający władzę rozgrzeszania najcięższych grzechów, których rozgrzeszenie podlega bezpośrednio papieżowi lub biskupowi
Zadanie ks. Jakuba:
W oparciu o księgę „Obrzędy pokuty” odpowiedzcie na pytania: Czym jest nabożeństwo pokutne? Czy musi być ono złączone ze spowiedzią?
UWAGA! Konspekt!
W numerze grudniowym pod kodem QR znajduje się też konspekt pokazujący krok po kroku, jak poprowadzić na bazie tekstu zbiórkę.
fot. Uldis/AdobeStock