Z komżą

KnC 12/2022

Zbiórka

Zbiórka

Sakrament pokuty

Autor: ks. Jakub Dębiec
Czasem doświadczenia mocy i nadziei Bożej jest dla chrześcijan sakrament pojednania i pokuty czyli popularna spowiedź. Choć po raz pierwszy przystąpiliście do niego przed Pierwszą Komunią Świętą i bierzmowaniem, to – w przeciwieństwie do trzech poprzednich – nie należy on do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.
Dotychczas mogliście przeczytać o trzech pierwszych z listy siedmiu sakramentów świętych. Za Katechizmem nazywamy je sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Dlaczego? Ponieważ wtajemniczają one i jednocześnie pozwalają uczestniczyć w życiu chrześcijańskim w sposób pełny. To życie nie oznacza wcale tylko nakazów i zakazów, z którymi nie muszą się liczyć ci, którzy w Pana Jezusa nie wierzą. To życie oznacza przede wszystkim głęboką wspólnotę z Panem Jezusem prawdziwie żyjącym. O tym, że taka wspólnota jest możliwa świadczą bł. Carlo Acutis, św. Stanisław Kostka, św. Dominik Savio i wielu innych młodych wiekiem, ale wielkich duchem herosów wiary!

więcej w grudniowym "KnC - Króluj nam Chryste" 
ks. Jakub Dębiec

Wykładowca liturgiki

Czy wiesz, że:
* w starożytności chrześcijańskiej można było przystąpić do spowiedzi tylko jeden raz po chrzcie? Przystępowało się do niej wtedy, gdy popełniło się jeden z trzech grzechów – odstępstwo od wiary (apostazja), cudzołóstwo oraz zabójstwo.
 
Słowniczek: 
penitencjarz – kapłan mający władzę rozgrzeszania najcięższych grzechów, których rozgrzeszenie podlega bezpośrednio papieżowi lub biskupowi
 
Zadanie ks. Jakuba:
W oparciu o księgę „Obrzędy pokuty” odpowiedzcie na pytania: Czym jest nabożeństwo pokutne? Czy musi być ono złączone ze spowiedzią?

UWAGA! Konspekt!
W numerze grudniowym pod kodem QR znajduje się też konspekt pokazujący krok po kroku, jak poprowadzić na bazie tekstu zbiórkę.

fot. Uldis/AdobeStock

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 1/2023, ks. Michał Tomiak
KnC 1/2023, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2023, ks. Kamil Falkowski

Bez komży

KnC 1/2023, Michał Bondyra
KnC 1/2023, Michał Bondyra
KnC 1/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2022, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Myśli na każdy dzień Escriva
św. Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media