Z komżą

KnC 12/2022

Zbiórka

Zbiórka

Sakrament pokuty

Autor: ks. Jakub Dębiec
Czasem doświadczenia mocy i nadziei Bożej jest dla chrześcijan sakrament pojednania i pokuty czyli popularna spowiedź. Choć po raz pierwszy przystąpiliście do niego przed Pierwszą Komunią Świętą i bierzmowaniem, to – w przeciwieństwie do trzech poprzednich – nie należy on do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.
Dotychczas mogliście przeczytać o trzech pierwszych z listy siedmiu sakramentów świętych. Za Katechizmem nazywamy je sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Dlaczego? Ponieważ wtajemniczają one i jednocześnie pozwalają uczestniczyć w życiu chrześcijańskim w sposób pełny. To życie nie oznacza wcale tylko nakazów i zakazów, z którymi nie muszą się liczyć ci, którzy w Pana Jezusa nie wierzą. To życie oznacza przede wszystkim głęboką wspólnotę z Panem Jezusem prawdziwie żyjącym. O tym, że taka wspólnota jest możliwa świadczą bł. Carlo Acutis, św. Stanisław Kostka, św. Dominik Savio i wielu innych młodych wiekiem, ale wielkich duchem herosów wiary!

więcej w grudniowym "KnC - Króluj nam Chryste" 
ks. Jakub Dębiec

Wykładowca liturgiki

Czy wiesz, że:
* w starożytności chrześcijańskiej można było przystąpić do spowiedzi tylko jeden raz po chrzcie? Przystępowało się do niej wtedy, gdy popełniło się jeden z trzech grzechów – odstępstwo od wiary (apostazja), cudzołóstwo oraz zabójstwo.
 
Słowniczek: 
penitencjarz – kapłan mający władzę rozgrzeszania najcięższych grzechów, których rozgrzeszenie podlega bezpośrednio papieżowi lub biskupowi
 
Zadanie ks. Jakuba:
W oparciu o księgę „Obrzędy pokuty” odpowiedzcie na pytania: Czym jest nabożeństwo pokutne? Czy musi być ono złączone ze spowiedzią?

UWAGA! Konspekt!
W numerze grudniowym pod kodem QR znajduje się też konspekt pokazujący krok po kroku, jak poprowadzić na bazie tekstu zbiórkę.

fot. Uldis/AdobeStock

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media