Z komżą

KnC 11/2022

Formacja

Formacja

Rozkminka ministranta czyli Kim jest dla mnie Jezus?

Autor: ks. Kamil Falkowski
To pytanie spod Cezarei Filipowej towarzyszy nie tylko „Rozkminkom ministranckim”, ale każdemu katolikowi. Wierzymy w Niego, modlimy się do Niego, układamy z Nim swoją codzienność. Ale kim On dla nas tak naprawdę jest? I co – w kontekście uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – oznacza Jego królowanie?
Rozmowy z apostatami
Rok 2021 był plagą apostazji, czyli składania oświadczeń o decyzji formalnego wystąpienia z Kościoła katolickiego. W kurialnej kancelarii widziałem kilka opasłych segregatorów z takimi dokumentami. Przykra sprawa, że osoba ochrzczona, często czująca się poraniona przez Boga lub ludzi Kościoła, postanawia ostatecznie zrezygnować z wiary chrześcijańskiej.
W sytuacji, gdy ktoś chce dokonać apostazji, zadaję pytanie: dlaczego? Wtedy słyszę przeróżne opowieści o Bogu strasznym, przerażającym, wręcz tyranie, którego musimy się bać. Bóg jest jak zły policjant, który tylko czeka, żeby przyłapać nas na gorącym uczynku przekroczenia przykazań. Jest sędzią, który bawi się młotkiem i z zimną krwią wymierza sprawiedliwość, zsyłając na ziemię wojny, pandemie i po śmierci wylądujemy w piekle. Słyszę też o mafii czarnych pracowników Kościoła, którzy nie do końca wierzą w Boga, ale kręci ich masochizm związany ze Stwórcą. Przysłuchuję się tym wszystkim wyznaniom z otwartymi oczami (nieraz też szczęką) i na koniec mówię: wie pan/pani co, ja w takiego Boga też bym chyba nie umiał wierzyć...

więcej w listopadowym "KnC - Króluj nam Chryste" ks. Kamil Falkowski
 
Pytanie ks. Kamila
Jak powstał zapis Głównych prawd wiary? Czy każdy kraj ma swoją wersję tych podstawowych sformułowań opisujących katolicyzm?

fot. Renata Sedmakova/AdobeStock
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2023, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 5/2023, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2023, ks. Kamil Falkowski
KnC 4/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 5/2023, Michał Bondyra
KnC 5/2023, Michał Bondyra
KnC 4/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media