Bez komży

KnC 5/2021

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Józef? Facet idealny na pandemiczne czasy!

Autor: Michał Bondyra
Pewnie na dźwięk nazwiska Patyra większość z Was dopowie: dziennikarz sportowy TVP, znany ze Sport Telegramu, z magazynu GOL, jako reporter meczów kadry, współgospodarz studia Ligi Mistrzów, a może twarz popularnego Teleexpressu. I będzie to prawda. Ci, którzy grają w Pucharze „KnC”, wiedzą, że to też jeden z ambasadorów naszego turnieju. Ale ja z Rafałem Patyrą tym razem wcale nie rozmawiam o sporcie. Zastanawiałem się, czy temat ojcostwa, męskości, Was, kilkunastoletnich chłopaków, zainteresuje. To przecież perspektywa, ale nie na jutro, a nieco dalsza. Pomyślałem sobie, że w Roku Świętego Józefa warto jednak, byście usłyszeli, co o św. Józefie – modelowym ojcu i mężu, ma do powiedzenia ktoś, kto sam jest mężem i ojcem czwórki dzieci.
Rozmawia Michał Bondyra
Oparciem rodziny jest ojciec. Dobry tata jest jak przewodnik po trudnym szlaku. Dlaczego takim przewodnikiem dla Ciebie jest św. Józef?
– Bo to jest postać charakterystyczna, która może być przykładem i wzorem. Święty Józef miał tyle cech, tyle przymiotów, że gdyby obdzielić nimi współczesnych mężczyzn, ojców to mielibyśmy dziś spokojnie poukładane życie rodzinne. Przecież Józef był odpowiedzialny, odważny, potrafił zawierzyć Bogu, potrafił dbać o swoją rodzinę. Do tego nie wysuwał się na pierwszy plan, był w cieniu. Był niesamowitą podporą dla swojej rodziny. To był człowiek który dbał i o żonę i o syna, ale i facet, który w obliczu lęku potrafił dla wspólnego dobra podejmować się wielkich wyzwań.

Jestem po lekturze listu apostolskiego papieża Franciszka Patris corde (Ojcowskim sercem) poświęconego św. Józefowi. Papież ukazuje w nim Józefa jako wzór cierpliwości i gościa, który stawia czoła kryzysom. Na pandemiczne czasy facet idealny!
– Idealny, zwłaszcza dla nas! Bo ja we współczesnych czasach dostrzegam bardzo duży kryzys ojcostwa, a nawet męskości. Mężczyźni bardzo zniewieściali. Zajmują się wieloma rzeczami, świetnie radzą sobie ze współczesnymi technologiami, potrafią o siebie zadbać, ale bardzo niechętnie biorą na siebie odpowiedzialność. Niechętnie wchodzą w trwałe relacje. Jest jak z tą rośliną, o której wcześniej rozmawialiśmy. Jak nie zapuści korzeni, to złamie się, uschnie. A jak będzie miała korzenie, to będzie mocna. Współczesnemu facetowi tych korzeni brakuje. Brakuje wzorców, dobrych przykładów, takich jak św. Józef, do którego trzeba się modlić, żeby pomógł na powrót wejść nam w rolę mężczyzny w społeczeństwie, ale i ojca w rodzinie. Historia pokazuje, że w czasach dobrobytu, a takie teraz mamy, rodzą się słabi ludzie, słabe jednostki, gnuśne, leniwe, napasione, zwracające uwagę tylko na to, by mieć pełny brzuch. Nie zauważają, jakie potrzeby ma drugi człowiek. To droga donikąd. Dlatego tak ważna jest silna męskość na wzór św. Józefa.

więcej w majowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Rafał Patyra w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. R.Woźniak/KnC
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 9/2021, Michał Bondyra
KnC 9/2021, Michał Bondyra
KnC 9/2021, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 9/2021, ks. Krzysztof Stawicki
KnC 9/2021, ks. Jarosław Raczak
KnC 9/2021, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media