Bez komży

KnC 3/2021

Sport

Sport

Fachowiec z zasadami

Autor: Michał Bondyra
Po Leo Beenhakkerze został drugim zagranicznym trenerem, który w XXI wieku poprowadzi reprezentację Polski. Paulo Sousa jako piłkarz wygrywał Ligę Mistrzów, młodzieżowe mistrzostwo świata, a w kadrze Portugalii rozegrał pół setki spotkań. Jako trener wygrał mistrzostwo Szwajcarii, Izraela, dobrze radził sobie na Węgrzech czy we włoskiej Fiorentinie. Przed nim nie lada wyzwanie – w roku 2021 ma poukładać kadrę tak, by powtórzyła wyczyn Adama Nawałki na Euro, a z eliminacji do mundialu w Katarze załapała się choćby na baraże. 50-letniemu Portugalczykowi przyglądamy się z Dawidem Dobraszem, szefem sportu w „Głosie Wielkopolskim”. Po Leo Beenhakkerze został drugim zagranicznym trenerem, który w XXI wieku poprowadzi reprezentację Polski. Paulo Sousa jako piłkarz wygrywał Ligę Mistrzów, młodzieżowe mistrzostwo świata, a w kadrze Portugalii rozegrał pół setki spotkań. Jako trener wygrał mistrzostwo Szwajcarii, Izraela, dobrze radził sobie na Węgrzech czy we włoskiej Fiorentinie. Przed nim nie lada wyzwanie – w roku 2021 ma poukładać kadrę tak, by powtórzyła wyczyn Adama Nawałki na Euro, a z eliminacji do mundialu w Katarze załapała się choćby na baraże. 50-letniemu Portugalczykowi przyglądamy się z Dawidem Dobraszem, szefem sportu w „Głosie Wielkopolskim”. Po Leo Beenhakkerze został drugim zagranicznym trenerem, który w XXI wieku poprowadzi reprezentację Polski. Paulo Sousa jako piłkarz wygrywał Ligę Mistrzów, młodzieżowe mistrzostwo świata, a w kadrze Portugalii rozegrał pół setki spotkań. Jako trener wygrał mistrzostwo Szwajcarii, Izraela, dobrze radził sobie na Węgrzech czy we włoskiej Fiorentinie. Przed nim nie lada wyzwanie – w roku 2021 ma poukładać kadrę tak, by powtórzyła wyczyn Adama Nawałki na Euro, a z eliminacji do mundialu w Katarze załapała się choćby na baraże. 50-letniemu Portugalczykowi przyglądamy się z Dawidem Dobraszem, szefem sportu w „Głosie Wielkopolskim”.
Rozmawia: Michał Bondyra
 
Paulo Sousa jako nowy trener Polski rozpoczął swoją konferencję od przytoczenia słów św. Jana Pawła II: „Modlę się z wami, abyście nigdy się nie poddawali, nigdy nie tracili nadziei i nigdy nie wątpili. Nie lękajcie się”. Mówił, że te słowa papieża są ważne nie tylko dla Polaków, ale i dla niego samego.
– Z jednej strony był to pewnie zabieg, by zyskać przychylność kibiców i środowiska piłkarskiego, z drugiej pamiętajmy też o tym, że Portugalczycy to wierzący naród, uchodzący za jeden z najbardziej wierzących i praktykujących w Europie. W każdym razie wejście miał bardzo udane, a na pewno zaskakujące. Pokazuje to, że wykonał pracę, żeby poznać nas, naszą kulturę i kto jest najwybitniejszym Polakiem.
 
Po sieci krąży dekalog Paulo Sousy. Ambicja, odwaga, dieta, porządek, współpraca i dialog – takie słowa tam znajdziemy. Trudno będzie Portugalczykowi wcielić ten dekalog w życie polskiej reprezentacji?
– W tym dekalogu są jasne i klarowne zasady. Nie ma dziwactw, jak choćby w przypadku Adama Nawałki, który wymagał, żeby na stołówce były tylko okrągłe stoły, a autokar z kadrą nigdy nie cofał. Choć gdzieś słyszałem też o zakazie picia alkoholu do posiłków (śmiech).
 
I by unikać zajęć w deszczu.
– No z tym może być trudno, bo eliminacje do mistrzostw świata ruszają w marcu, a na Wembley w Londynie czy w Budapeszcie może wtedy padać. Oby to nie był główny problem.

więcej w marcowym numerze "KnC" Dawid Dobrasz w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. Wikipedia
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 3/2021, Michał Bondyra
KnC 3/2021, Michał Bondyra
KnC 3/2021, Michał Bondyra
KnC 3/2021, ks. Dariusz Madejczyk

Z komżą

KnC 3/2021, Michał Bondyra
KnC 3/2021, ks. Jakub Dębiec
KnC 3/2021, ks. Kamil Falkowski
KnC 2/2021, ks. Kamil Falkowski
Zajrzyj do księgarni
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Modlitewnik na trudne chwile
wybór i oprac. Magdalena Marciniak
KSIĄŻKA
12,00 zł 9,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media