Bez komży

KnC 3/2021

Sport

Sport

Fachowiec z zasadami

Autor: Michał Bondyra
Po Leo Beenhakkerze został drugim zagranicznym trenerem, który w XXI wieku poprowadzi reprezentację Polski. Paulo Sousa jako piłkarz wygrywał Ligę Mistrzów, młodzieżowe mistrzostwo świata, a w kadrze Portugalii rozegrał pół setki spotkań. Jako trener wygrał mistrzostwo Szwajcarii, Izraela, dobrze radził sobie na Węgrzech czy we włoskiej Fiorentinie. Przed nim nie lada wyzwanie – w roku 2021 ma poukładać kadrę tak, by powtórzyła wyczyn Adama Nawałki na Euro, a z eliminacji do mundialu w Katarze załapała się choćby na baraże. 50-letniemu Portugalczykowi przyglądamy się z Dawidem Dobraszem, szefem sportu w „Głosie Wielkopolskim”. Po Leo Beenhakkerze został drugim zagranicznym trenerem, który w XXI wieku poprowadzi reprezentację Polski. Paulo Sousa jako piłkarz wygrywał Ligę Mistrzów, młodzieżowe mistrzostwo świata, a w kadrze Portugalii rozegrał pół setki spotkań. Jako trener wygrał mistrzostwo Szwajcarii, Izraela, dobrze radził sobie na Węgrzech czy we włoskiej Fiorentinie. Przed nim nie lada wyzwanie – w roku 2021 ma poukładać kadrę tak, by powtórzyła wyczyn Adama Nawałki na Euro, a z eliminacji do mundialu w Katarze załapała się choćby na baraże. 50-letniemu Portugalczykowi przyglądamy się z Dawidem Dobraszem, szefem sportu w „Głosie Wielkopolskim”. Po Leo Beenhakkerze został drugim zagranicznym trenerem, który w XXI wieku poprowadzi reprezentację Polski. Paulo Sousa jako piłkarz wygrywał Ligę Mistrzów, młodzieżowe mistrzostwo świata, a w kadrze Portugalii rozegrał pół setki spotkań. Jako trener wygrał mistrzostwo Szwajcarii, Izraela, dobrze radził sobie na Węgrzech czy we włoskiej Fiorentinie. Przed nim nie lada wyzwanie – w roku 2021 ma poukładać kadrę tak, by powtórzyła wyczyn Adama Nawałki na Euro, a z eliminacji do mundialu w Katarze załapała się choćby na baraże. 50-letniemu Portugalczykowi przyglądamy się z Dawidem Dobraszem, szefem sportu w „Głosie Wielkopolskim”.
Rozmawia: Michał Bondyra
 
Paulo Sousa jako nowy trener Polski rozpoczął swoją konferencję od przytoczenia słów św. Jana Pawła II: „Modlę się z wami, abyście nigdy się nie poddawali, nigdy nie tracili nadziei i nigdy nie wątpili. Nie lękajcie się”. Mówił, że te słowa papieża są ważne nie tylko dla Polaków, ale i dla niego samego.
– Z jednej strony był to pewnie zabieg, by zyskać przychylność kibiców i środowiska piłkarskiego, z drugiej pamiętajmy też o tym, że Portugalczycy to wierzący naród, uchodzący za jeden z najbardziej wierzących i praktykujących w Europie. W każdym razie wejście miał bardzo udane, a na pewno zaskakujące. Pokazuje to, że wykonał pracę, żeby poznać nas, naszą kulturę i kto jest najwybitniejszym Polakiem.
 
Po sieci krąży dekalog Paulo Sousy. Ambicja, odwaga, dieta, porządek, współpraca i dialog – takie słowa tam znajdziemy. Trudno będzie Portugalczykowi wcielić ten dekalog w życie polskiej reprezentacji?
– W tym dekalogu są jasne i klarowne zasady. Nie ma dziwactw, jak choćby w przypadku Adama Nawałki, który wymagał, żeby na stołówce były tylko okrągłe stoły, a autokar z kadrą nigdy nie cofał. Choć gdzieś słyszałem też o zakazie picia alkoholu do posiłków (śmiech).
 
I by unikać zajęć w deszczu.
– No z tym może być trudno, bo eliminacje do mistrzostw świata ruszają w marcu, a na Wembley w Londynie czy w Budapeszcie może wtedy padać. Oby to nie był główny problem.

więcej w marcowym numerze "KnC" Dawid Dobrasz w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. Wikipedia
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 5/2021, Michał Bondyra
KnC 5/2021, Michał Bondyra
KnC 5/2021, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 5/2021, ks. Jacek Zjawin
KnC 5/2021, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2021, ks. Kamil Falkowski
KnC 4/2021, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Myśli na każdy dzień Escriva
Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
Skąd, dokąd, dlaczego?
Red. Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 10,00 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media