Z komżą

KnC 10/2021

Nasze newsy

Nasze newsy

III Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w siatkówce

Autor: Redakcja "KnC"
W dniach 25-26 września 2021 r. odbywały się III Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w siatkówce.
Pierwsze dwie edycje odbyły się w Leżajsku a ich pomysłodawcą i organizatorem był o. Klaudiusz Baran OFM. Organizatorem III edycji był klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie a dyrektorem Mistrzostw został o. Jacek Szczepanik OFMConv. Do rozgrywek zgłosiło się 9 parafii z całej Polski. Ostatecznie w przeddzień zawodów zameldowały się parafie: pw. Zwiastowania NMP OO. Bernardynów w Leżajsku (diecezja przemyska), Św. Marii Magdaleny w Krotoszynie (diecezja kaliska), Parafia pw. Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach (diecezja tanowska), Krzyża Świętego w Tychach (katowicka), Wniebowzięcia NMP w Warcie (diecezja włocławska) i Matki Bożej przy żłóbku w Kobylinie (diecezja kaliska). Wspólne rozpoczęcie turnieju nastąpiło w sobotę Mszą świętą o godz. 8:00 w Bazylice pw. NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, której przewodniczył Wikariusz Prowincji Matki Bożej Niepokalanej o. Mirosław Bartos. Homilię wygłosił ks. Edward Pleń SDB, kapelan krajowy sportowców, duszpasterz rodzin olimpijskich dając piękne świadectwo o życiu duchowym polskich sportowców.
 
W hali i w świątyni
Następnie uczestnicy turnieju udali się na halę GOSiR w Teresinie, gdzie zostali powitani przez p. Krzysztofa Walencika, dyrektora GOSiR. Po pierwszym dniu rozgrywek układ tabeli był następujący: Grupa A: 1. Warta, 2. Tychy, 3. Kobylin; grupa B: 1. Krotoszyn, Leżajsk, Proszówki. Po obiedzie w sąsiadującym z halą „Leśnym zaciszu” ministranci mieli okazję zwiedzić Niepokalanów oraz okolicę: Żelazową Wolę z muzeum Fryderyka Chopina. Była też okazja aby spędzić parę godzin w stolicy i zregenerować siły oraz mentalnie nastawić się na fazę pucharową.
W niedzielę wszyscy uczestnicy spotkali się o godz. 8:30 na Mszy świętej w Bazylice, której przewodniczył Gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik. Asystę liturgiczną przygotowali ministranci z Leżajska. Wśród koncelebransów był Dyrektor Radia Niepokalanów, o. Grzegorz Klimczyk, fundator nagród MVP dla najlepszych zawodników mistrzostw. Na zakończenie dyrektor mistrzostw odczytał list jaki wystosował do Organizatorów i uczestników Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik.
 
Dramatyczny finał
Pokrzepieni duchowo ministranci stawili się na hali GOSiR i rozpoczęli rywalizację o miejsce w finale. W półfinale Warta spotkała się z Leżajskiem i wygrała 2:1 (32:30, 23:25, 15:5), a Tychy z Krotoszynem, gdzie wygrali ci drudzy 0:2 (20:25, 28:30) a o 5 miejsce zawalczyły drużyny z Kobylina i z Proszówek, gdzie padł wynik 0:2 (22:25, 19;25). W meczu o trzecie miejsce ministranci z Leżajska pokonali ministrantów z Tychów 2:0 (25:22, 25:19).
W finale spotkały się drużyny z Krotoszyna i Warty. Po dwóch setach wydawało się, że trzeci będzie formalnością i drużyna z Krotoszyna będzie tryumfatorem rozgrywek. Jednak przeciwnicy podjęli walkę i konsekwentnie utrzymywali przewagę aby zakończyć dwa kolejne sety zwycięstwem. Tie-break obfitował w emocje większe niż mistrzostwa świata: drobny błąd kosztował utratą punktu i przewagą przeciwnika. Ostatecznie zwyciężyli ministranci z Warty wynikiem 23:21.
 
Wyróżnieni
Na zakończenie III Mistrzostw Polski LSO nastąpiła dekoracja medalistów, wręczenie pucharów, pamiątek, prezentów i nagród. Nagrody indywidualne zdobyli: MVP finału - Jakub Jeziorski (Warta), MVP parafii grającej w półfinale: Hubert Nowak (Warta), Tomasz Kurek (Krotoszyn), Marek Nicpoń (Leżajsk) i Adam Bąk (Tychy).
Mistrzostwa, jak zauważył koordynator poprzednich edycji Marcin Zagaja, stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, a także kulturalnym. Ministranci dali piękne świadectwo koleżeństwa i serdeczności, co nie umniejszało emocjom towarzyszącym od pierwszego serwisu aż do ostatniego zdobytego punktu.
 
Fundatorzy
Wielki wkład w ufundowanie nagród miał klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie z Gwardianem o. Mariuszem Słowikiem oraz Gmina Teresin z Wójtem p. Markiem Olechowskim. Patronat Honorowy nad zawodami objęli: Prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce o. Grzegorz Bartosik, Metropolita Warszawski, Kazimierz Kardynał Nycz, Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki p. Konstanty Radziwiłł, Dyrektor Wydawnictwa Ojców Franciszkanów Niepokalanów o. Krzysztof Oniszczuk. Patronat medialny: telewizja internetowa Niepokalanów TV, Radio Niepokalanów i „Rycerz Niepokalanej”. Partnerem Głównym był ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KnC” z redaktorem naczelnym p. Michałem Bondyrą. Opiekę medyczną oraz techniczną zapewnili bracia z OSP Niepokalanów. Następna impreza sportowa z udziałem młodzieży parafialnej jest planowana na wiosnę (11.03.2022 r.), kiedy to odbędzie się turniej drużyn … mieszanych. Szczegóły wkrótce.
 
o. Jacek Szczepanik
dyrektor III Mistrzostw Polski
 
Medaliści III Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza W Siatkówce
1. Parafia Wniebowzięcia N.M.P. w Warcie ( Diecezja Włocławska)
2. Parafia  Św. Marii Magdaleny w Krotoszynie (Diecezja Kaliska)
3. Leżajsk Parafia pw Zwiastowania NMP OO. Bernardynów w Leżajsku (Archidiecezja Przemyska)
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Modlitewnik na trudne chwile
wybór i oprac. Magdalena Marciniak
KSIĄŻKA
12,00 zł 9,90 zł
Idźcie i ewangelizujcie ochrzczonych
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media