Bez komży

KnC 5/6/2020

Reportaż LSO

Reportaż LSO

Służyłem Janowi Pawłowi II

Autor: Michał Bondyra
W Popielec, ostatni Jana Pawła II, trzymał mu mikrofon. Świętemu papieżowi Rafał Fleszar służył w Watykanie przez pięć lat, wtedy był jednym z niewielu ministrantów nie-Włochów. To był czas, który nie tylko pozostawił wspomnienia, ale i ukształtował jego życie.
Po trzech latach od naszego ostatniego spotkania, znów rozmawiamy. Okazja jest niezwykła, Ojciec Święty – Jan Paweł II, gdyby dziś żył obchodziłby 100 urodziny. Papież, któremu Rafał, nastolatek ze Szczawnicy służył wielokrotnie jako ministrant w Watykanie. Służył też podczas ostatnich dla świętego Świąt Wielkiej Nocy.
 
Ostatnia taka środa
Tę Środę Popielcową sprzed 15 lat pamięta doskonale. – Byłem już wtedy ceremoniarzem pomocniczym bazyliki św. Piotra. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia papieża, liturgia odbywała się właśnie w bazylice św. Piotra, a nie zgodnie z tradycją w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Trzymałem mu mikrofon, szedłem za nim – wraca do tamtych chwil. Dopiero co kończył 19 lat. – W tym wieku nie myślisz o śmierci. Na jego odejście nie byłem gotowy, choć przez lata stan papieża się pogarszał – mówi. Ze stosu zdjęć wyjmuje to z 2001 r.  – Patrz, tu jeszcze normalnie chodził – mówi. Zdjęcie przedstawia, jak Ojciec Święty mocno stoi przy ołtarzu. Rafał wyjmuje kolejną fotografię: prywatny pokaz Pana Tadeusza, na którym jest wraz z papieżem, aktorami i kościelnymi dygnitarzami. – Tu już chodził o lasce – dopowiada. I następne, kilka lat później. – Tu musiał już być wożony – podsumowuje smutno. Rafał był bardzo blisko odchodzącego świętego. Targały nim wtedy wielkie emocje, a rekolekcje, które przeszedł z umierania papieża do dziś są żywe. – Wiadomość o jego śmierci zastała mnie zaraz po wejściu do domu, właśnie wróciliśmy na kolację po modlitwach na placu św. Piotra. Szybko z rodziną zawróciliśmy na plac. Wtedy były tłumy, tak różne od tegorocznej pustki. Płakaliśmy, a w uszach brzmiała mi popularna włoska piosenka Aniele ty się nimi zaopiekuj. Jej słowa były moją modlitwą – wspomina.
 
więcej w majowo-czerwcowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Michał Bondyra

fot. arch. R. Fleszara  

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Motyle w brzuchu. Dlaczego wiara dodaje skrzydeł
Notker Wolf
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,90 zł
Kiedy zacznie się niebo? Historia Bena Breedlove'a
Ally Breedlove
KSIĄŻKA
29,90 zł 5,00 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media