Zbiórka
Zbiórka
Obrzędy Komunii Świętej
Autor: ks. Jakub Dębiec
Dotąd omówiliśmy przygotowanie darów oraz modlitwę eucharystyczną. Teraz kolej na obrzędy Komunii św. Dziś więc o modlitwie Pańskiej, obrzędzie pokoju, łamaniu chleba, Komunii św., puryfikacji kielicha i paten oraz o modlitwie po Komunii.
Zacznę od fragmentu Ewangelii o uczniach wędrujących do Emaus, małej wsi, oddalonej około 11 km od Jerozolimy. W czasie drogi rozmawiali oni o tym, co się wydarzyło w miniony piątek, jak Pan Jezus cierpiał i umarł. Rozmawiali też o tym, co usłyszeli rano, zanim udali się w drogę. Otóż niewiasty, które poszły do grobu Jezusa w niedzielny poranek, nie znalazły Jego Ciała. Uczniowie nie wiedzieli, co o tym wszystkim myśleć. Gdy tak dyskutowali, przyłączył się do nich pewien Nieznajomy. Wysłuchał ich, a potem zaczął im wszystko wyjaśniać. Gdy przyszli do Emaus, uczniowie zaprosili Nieznajomego, by zjadł z nimi wieczerzę. Gdy zasiedli do niej Nieznajomy wziął chleb, odmówił błogosławieństwo nad nim, połamał go i podał im. Wtedy serca zaczęły im mocniej bić i poznali Go – ten Nieznajomy to przecież Pan Jezus!
więcej w kwitniowym "KnC" ks. Jakub Dębiec
Zadanie księdza Jakuba
Jaką inną nazwę używa się nieraz na określenie Modlitwy Pańskiej – Ojcze nasz? Wyjasnij dlaczego?
Słownik:
Embolizm – z języka greckiego embolismos oznacza „wtrącony”. Modlitwa wypowiadana przez kapłana bezpośrednio po Ojcze nasz.
fot. stefania57/Adobe Stock