Bez komży

KnC 4/2020

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Freestylowiec Boga, który robi vloga

Autor: Michał Bondyra
Jak sam przyznaje tradycyjne wartości lubi opakowywać w nowoczesną formę. Już choćby z tego względu idealnie pasuje do naszego „KnC”. Ksiądz Adam Bilski płynnie czytać nauczył się… dzięki ministranturze. W operowaniu słowem doszedł do takiej perfekcji, że zaczął na poczekaniu składać rymy, wygrywając freestylowe bitwy. Freestyle bez wulgaryzmów uprawia zresztą do dziś jako ksiądz. Wykorzystuje ten rodzaj rapu przede wszystkim do ewangelizacji młodych. Pomaga w tym vlog, który prowadzi na YouTube. U nas mówi nie tylko o służbie przy ołtarzu, kapłaństwie czy freestylu, ale i koronawirusie i sensie Jezusowego zmartwychwstania.
Rozmawia: Michał Bondyra

Ten koronawirus można porównać do biblijnych plag?

– Nie żyliśmy wtedy, te tysiące lat temu, nie możemy się więc wczuć w to, co czuli wtedy tamci ludzie. Wiemy też, że język biblijny operuje obrazami, metaforami. Trudno doszukiwać się porównań z tym, co teraz przeżywamy. Są też tacy, którzy doszukują się w obecnej pandemii kary boskiej za całe zło, które dzieje się na świecie. Nie idę w tę stronę. Nie mam obrazu Pana Boga jako rozgniewanego starca, który siedzi na chmurze i dziś zsyła koronawirusa, a jutro inną epidemię. Myślę, że nasz Stwórca chce przede wszystkim miłości i pokoju, a nie tego, żeby ginęli ludzie, w tym dzieci.
 
W czasach zarazy, która dziesiątkuje teraz Europę od pytania o czasy ostateczne jednak nie uciekniemy. Jak wyobraża sobie Ksiądz sąd ostateczny?
– Wyobrażam sobie go tak, że Pan Bóg będzie wtedy na nas patrzył jednym okiem miłosierdzia, a drugim sprawiedliwości. I będzie chciał z naszego życia wyciągnąć choć jeden dobry uczynek, który szczerze zrobiliśmy w stosunku do naszego bliźniego.
 
A oko sprawiedliwości będzie miał nieco przymknięte?
– Nie wiem (śmiech). Tych wizji ostatecznego spotkania z Panem Bogiem jest mnóstwo. Wierzę za to w absolutną potęgę Jego miłości. Bo gdyby tak racjonalnie, po ludzku ocenić miłość Pana Boga to ona jest… idiotyczna. Bo to jest trochę tak jak, gdy mąż po raz tysięczny zdradza żonę, i znów z inną kobietą, a żona wbrew rozumowi wciąż mu przebacza. Pan Bóg jeszcze bardziej doskonale przebacza w konfesjonale. Po raz tysięczny grzeszymy w ten sam sposób, a On nam znów przebacza, tak jak za pierwszym razem. W słowach rozgrzeszenia nie ma słów: „I ja odpuszczam Tobie grzechy ostatni raz”, tam są słowa: „I ja odpuszczam Tobie grzechy”. Przebaczenie bezwarunkowe. To konfesjonał pokazuje przewagę Bożej miłości nad sprawiedliwością. Myślę, że podobnie będzie w momencie naszego ostatecznego spotkania z Bogiem.
 
Sąd ostateczny, ale i kalendarz liturgiczny powiązane są teraz z najważniejszym dla nas katolików świętem, czyli z Chrystusowym zmartwychwstaniem. Czym ono jest dla Księdza?
– Zmartwychwstanie Jezusa jest dla mnie nadzieją. Bo gdyby nie Jego zmartwychwstanie, wydarzenia krzyża byłyby totalnie bez sensu. Gdyby nasza wiara kończyła się na Wielkim Piątku, nie dotrwałaby do dziś. A nawet gdyby, byłaby głupotą, w którą nie chciałbym się angażować. A tak, przez Chrystusowe zmartwychwstanie radzę sobie z codziennością, ta błahą ale i poważną naznaczoną choćby śmiercią bliskiej mi osoby. Radzę sobie z tym wszystkim, bo mam nadzieję na swoje zmartwychwstanie w Panu Jezusie.
 
A potem już tylko czeka na nas niebo. Jaka będzie w nim miejscówka dla księdza rapera freestylera?
– Wyobrażam sobie to tak: staję sobie koło Pana Boga, On daje mi jakiś fajny temat, który Mu freestyluję. On słucha i mówi: zrobiłeś to dość dobrze, zresztą na ziemi też sobie nieźle z tym radziłeś (śmiech).

dużo więcej w kwietniowym numerze "KnC"
ks. Adam Bilski w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. arch.prywatne ks. Adama Bilskiego

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Idźcie i ewangelizujcie ochrzczonych
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 5,00 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media