Zbiórka
Zbiórka
Modlitwa eucharystyczna
Autor: ks. Jakub Dębiec
Jest centralną modlitwą Mszy św., a jej nazwa na przestrzeni wieków była różna. Dziś o tym, jak powstała modlitwa eucharystyczna, ile jej typów rozróżniamy i jakie posługi ministranta są z nią związane.
Sama nazwa – modlitwa eucharystyczna – została wprowadzona wraz z nowym wydaniem mszału rzymskiego w 1970 r. W historii używano wielu nazw dla jej określenia. W Kościele zachodnim były to prex (modlitwa), prex canonica (modlitwa kanoniczna), illatio (podniesienie), a także canon (reguła, norma). Zresztą tej ostatniej używa się nadal w odniesieniu do I modlitwy eucharystycznej, nazywając ją Kanonem rzymskim. W Kościele wschodnim używa się słowa anafora, celem określenia tej części Mszy św...
więcej w marcowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
fot. Adam Jan Fielgel/Adobe Stock
Zadanie ks. Jakuba:
Napisałem, że obecnie w polskim tłumaczeniu mszału rzymskiego jest zawartych dziesięć modlitw eucharystycznych. Zapoznajcie się z nimi. Następnie na podstawie Ogólnego wprowadzenia do mszału rzymskiego, ale i rubryk mszalnych postarajcie się ustalić, kiedy i jakich modlitw eucharystycznych można używać. Oczywiście decyzja zawsze należy do księdza, ale ważne żebyście i wy wiedzieli, jaką modlitwę można zaproponować.
Słownik
Mensa – blat ołtarza, który dla ołtarzy stałych powinien być wykonany z naturalnego kamienia.