Zbiórka
Zbiórka
Modlitwa eucharystyczna
Autor: ks. Jakub Dębiec
Po zakończeniu tej części liturgii eucharystycznej, którą nazywamy przygotowaniem darów, rozpoczyna się modlitwa eucharystyczna. Od nazwy własnej Pierwszej modlitwy eucharystycznej, czyli Kanonu rzymskiego określa się ją też często słowem „kanon”.
Zanim zaznajomię was z budową tej modlitwy, z nazwami poszczególnych jej części, chcę wam powiedzieć, że jest ona inna niż wszystkie. Jej wyjątkowość polega nie tyle na tym, że może ją zasadniczo odmawiać tylko kapłan, ale na tym, że podczas niej następuje to, co nazywamy wielką Tajemnicą naszej wiary. Złożone na ołtarzu chleb i wino stają się rzeczywiście Ciałem i Krwią Pana Jezusa. Dzieje się to realnie, co oznacza, że nie mamy tu do czynienia z czymś czysto symbolicznym. Dzieje się tak, jak powiedział Pan Jezus: „to jest moje Ciało, to jest moja Krew”. Uczestnicząc w tej modlitwie, stajemy się każdorazowo świadkami wielkiego cudu. Z tego powodu modlitwę eucharystyczną nazywa się szczytem całej celebracji, a uczestnictwo w niej powinno być naznaczone skupieniem pełnym czci...
więcej w lutowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
fot. Adam Jan Figel/Adobe Stock
Zadanie księdza Jakuba:
Proponuję wam mały sprawdzian. Poproście waszych księży opiekunów o to, abyście podczas zbiórki mogli zajrzeć do mszału i zaznajomić się z modlitwami eucharystycznymi. Możecie stworzyć zespoły i analizując treść konkretnej modlitwy, wskazać jej zasadnicze elementy, które powyżej opisałem. Który zespół zrobi to lepiej, ten wygrywa.
Słowniczek:
Anamneza – z j. greckiego anamnesis – oznacza wspomnienie, pamiątkę, przypomnienie.