Bez komży

KnC 2/20

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Bez wiary wśród cierpiących nie wytrzymałbym sekundy

Autor: Michał Bondyra
Księdza Jakuba Bartczaka przedstawiać Wam nie trzeba: hiphopowiec, którego znakiem rozpoznawczym jest sutanna, którego „obsługi” kadzidła nauczyli ministranci i który do dziś woli szerokie portki niż spodnie z kantem. Jego rapsy na YT mają setki tysięcy wyświetleń. Dziś jednak z księdzem Kubą nie pogadamy o jego rapsach, a o szpitalu i chorych. W końcu to doświadczenie bycia przy umierającym w szpitalu bracie Michale popchnęło go ku kapłaństwu i to do szpitala i chorych potem już jako kapłan powrócił.
Rozmawia: Michał Bondyra
Mówiłeś, że to była dla Ciebie trudna posługa. A mimo to spędzałeś tam mnóstwo czasu.
– Tak, i powiem więcej: im trudniej było mi się przemóc, by tam pójść, tym większe cuda się tam działy, jak tam docierałem. Te spowiedzi z dwudziestu, trzydziestu lat życia były niesamowite. A nas księży nieraz lenistwo odciąga od konfesjonału, a to tam Pan Bóg najbardziej działa. Zresztą te trudne spowiedzi były wtedy dla mnie codziennością. Spowiedzi, które wiedziałem, że są tymi ostatnimi, tymi, które odprowadzą tego człowieka na tamten świat. To było bardzo przejmujące i mocne doświadczenie.
 
A jak wracałeś po takiej ostatniej spowiedzi, to czego było więcej, „Boże jednak ten gość umarł” czy „Boże dzięki, że zdążył się z Tobą pojednać”?
– Zdecydowanie więcej było tej ulgi i radości, że zdążył się pojednać. To było dla mnie takie umocnienie wiary. Choć nie ma co ściemniać, że po ludzku to nie było trudne. Było. Okropnie trudne są takie rozmowy w obliczu nowotworów, w obliczu śmierci. Szczególnie tych młodych, którzy pytają: „Dlaczego?”, „Jaki to ma sens?”.
 
Co im odpowiadałeś?
– Jestem głęboko wierzący. Dla mnie kwestia wieczności jest ponad tym wszystkim. Ale wiesz, dopóki ktoś żyje, nie dopuszczam ewentualności, że go nie będzie. A potem przychodzi śmierć. To jest druzgocące. Bez wiary w tym szpitalu nie wytrzymałbym pewnie sekundy.

więcej w lutowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

fot. G. Nalewajka/KnC
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa
Stephan Michiels
KSIĄŻKA
26,90 zł 5,00 zł
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media