Z komżą

KnC 12/2020

Formacja

Formacja

Załącznik do Umowy 4

Autor: ks. Kamil Falkowski
W dzisiejszych dialogach post kojarzy się z mediami społecznościowymi. Czy warto podejmować post od postów? Jak często katolik chodzi na imprezy? Przyjrzyjmy się dziś czwartemu przykazaniu kościelnemu.
Nie mieć ochoty na imprezowanie
Przypomnijmy, czwarte przykazanie zobowiązuje nas do tego, by zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Trzy wcześniejsze przykazania motywowały nas do podjęcia konkretnej aktywności – na chwałę Pana Boga. Aż doszliśmy do punktu, który związany jest z ograniczeniami. Tego już tak bardzo nie lubimy, ograniczenia zaczynają uwierać.
Motywem czwartego przykazania jest pamięć o męce i śmierci Jezusa. Nikogo nie trzeba przekonywać, że przeżywając żałobę po stracie kogoś bliskiego i kochanego, nie tylko „nie wypada”, ale po prostu „nie ma się ochoty” na imprezy i uśmiech od ucha do ucha. Podobnie jest z chwilami w ciągu roku liturgicznego, kiedy powinno się „nie mieć ochoty” na imprezowanie...

więcej w grudniowym KnC - Króluj nam Chryste
ks. Kami Falkowski

fot. rcfotostock/Adobe Stock

Rozkmina sprzed miesiąca 
Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów – autorką tych słów jest św. Teresa z Lisieux. Często zdarza się, że Msza św. powszednieje nam do tego stopnia, że przestaje zadziwiać. To stąd wystający zza uszu leniuszek albo pokusy, aby odpuścić sobie dyżur w tygodniu. Tymczasem jesteśmy zaproszeni, aby za każdym razem, gdy dzwonimy dzwonkiem na początku Mszy św., przypominać sobie, jak wielki cud za chwilę wydarzy się na ołtarzu.
W połowie października br. beatyfikowany był 15-letni chłopak – Carlo Acutis. Bardzo ciekawa postać. Normalny nastolatek, lubił sport i przyjaciół, interesował się informatyką i cudami eucharystycznymi. Mawiał, że Eucharystia jest jego autostradą do nieba. Polecam – poczytaj o nim wiInternecie. Na pewno znajdziesz w nim nowego przyjaciela w niebie!
 
Zadanie (ascetyczne) ks. Kamila
Przez najbliższe trzy piątki ograniczyć swoją aktywność w sieci: nie odpalaj ulubionej gierki, nie scrolluj Facebooka, nie wrzucaj na Instastory. Podejmiesz wyzwanie?
 
Pytanie ks. Kamila
W jakie dni poszczą wierni prawosławni?
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Modlitewnik na trudne chwile
wybór i oprac. Magdalena Marciniak
KSIĄŻKA
12,00 zł 9,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media