Z komżą

KnC 11/2020

Zbiórka

Zbiórka

Karol, święty na nasze czasy

Autor: ks. Jakub Dębiec
W listopadzie o świętych mówimy dużo więcej niż w inne miesiące. Wszystko przez uroczystość Wszystkich Świętych. Dziś tylko o jednym z nich – Karolu Boromeuszu, którego wspomnienie obchodzimy 4 listopada.
Wybrałem go z trzech powodów. Pierwszy to ten, że św. Karol był patronem innego świętego – św. Jana Pawła II – Wielkiego, czyli Karola Wojtyły. W tym roku obchodzimy przecież setną rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka.
 
Podczas epidemii
Drugim powodem jest to, że św. Karol Boromeusz był arcybiskupem Mediolanu wtedy, gdy szalała w tym mieście epidemia – najprawdopodobniej – ospy w roku 1577. Mówi się nawet, że była to „epidemia św. Karola”. Nazywając ją tak, nikt oczywiście nie miał na myśli, jakoby to św. Karol Boromeusz ją wywołał. Wręcz przeciwnie. Czas epidemii pokazał wielkość osoby św. Karola, która znalazła swój wyraz w jego codziennym staraniu o dobro chorych. Nie zostawił chorych. Wraz z innymi kapłanami i ludźmi dobrej woli niósł on pomoc duchową zarażonym i umierającym. Do księży i zakonników mówił tak: jeżeli „Bogu Wszechmogącemu spodoba się, byśmy zostali dotknięci chorobą, a nawet śmiercią, jakże wielka czeka nas chwała, jaka nagroda!”. Był tym, który organizował pomoc medyczną, budując lazarety, remontując szpital, sprowadzając medyków do miasta. Sam angażował się – pisząc współczesnym językiem – w profilaktykę, prosząc o zachowywanie higieny, dezynfekowanie rąk octem, częste zmienianie ubrań. Zainicjował też wielki modlitewny szturm do nieba. Duże miasto stało się dużą świątynią. Przy dziewiętnastu ołtarzach ustawionych w różnych częściach miasta sprawowano nieustannie Msze Święte w intencji ustania zarazy oraz nawrócenia grzeszników.
 
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
Zadanie ks. Jakuba
Co to jest ryt? Dlaczego ryt ambrozjański nazywamy właśnie tak – ambrozjańskim. Czym różni się on od rytu rzymskiego, w którym sprawowana jest Msza sw. w naszych parafiach. Podyskutujcie o tym na zbiórce.

fot. Karol Boromeusz - Orazio Borgianni/Wikipedia

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 11/2020, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 11/2020, ks. Jakub Dębiec
KnC 11/2020, ks. Jakub Dębiec
KnC 11/2020, ks. Kamil Falkowski
Zajrzyj do księgarni
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,99 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Świątynia w niebezpieczeństwie
Jean-Michel Touche
KSIĄŻKA
27,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia