Z komżą

KnC 11/2020

Formacja

Formacja

Załącznik do Umowy 3

Autor: ks. Kamil Falkowski
Bierzemy na warsztat trzecie przykazanie kościelne. Jak często przyjmować Komunię św.? Czy post eucharystyczny wyszedł z mody? O co chodzi z przyjmowaniem Komunii św. na rękę?
Przynajmniej raz w roku
Warto przypomnieć, że uczestniczenie we Mszy św. w sposób pełny polega na przyjęciu Ciała Chrystusa. W poprzednim miesiącu omawialiśmy drugie przykazanie kościelne – o częstotliwości spowiedzi. Pisałem, że absolutnym minimum jest raz w roku. Podobnie jest z częstotliwością Komunii św. Warto ją przyjmować w każdą niedzielę (niektórzy częściej), natomiast totalnym minimum jest raz w roku. Skoro Święta Wielkanocne są najważniejszymi obchodami katolików, warto pamiętać, aby w tym czasie „na bank” przyjąć Ciało Jezusa. Przypominam: okres wielkanocny trwa do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

więcej w listopadowym nuemrze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Kamil Falkowski
 
Rozkmina sprzed miesiąca
Miesiąc temu pisałem o spowiedzi. Pytałem o to, co jest najważniejsze, żeby mógł odbyć się sakrament pokuty i pojednania. Najważniejsza jest osoba spowiednika i penitenta. Nie wspominam o szczerej intencji przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, bo to chyba oczywiste. Księża na Lednicy lub Przystanku Jezus spowiadają poza konfesjonałem, siedzą na ogrodowym krześle lub na trawie. Są zwykle w sutannie i mają na sobie stułę – symbol posługi kapłańskiej. W seminarium spowiadałem się u ojców duchownych w ich mieszkaniach. Ja klęczałem na klęczniku, spowiednik siedział na krześle. Nie umniejszało to powadze sytuacji, w porównaniu ze spowiedzią w konfesjonale. Dziś sam spowiadam niektórych penitentów w swoim mieszkaniu. Daje to okazję do spokojnej rozmowy, na którą niejednokrotnie nie można sobie pozwolić w kościele, w którym jest dużo głośnych dźwięków: śpiew wiernych, muzyka organowa itd. Przestrzegam jednak, aby spowiedzi „poza konfesjonałem” nie traktować jak zwyczajnej rozmowy z księdzem. To jest sakrament, w którym działa przede wszystkim miłosierny Bóg.
 
Zadanie ks. Kamila
Sprawdź w internecie, kto jest autorem zdania: „Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów”. Zapytaj swojego duszpasterza i kolegów na zbiórce, jak rozumieją tę myśl.
 
Pytanie ks. Kamila
Ile razy można przyjąć Komunię św. w ciągu jednego dnia?
 

fot.rcfotostock/Adobe Stock

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 1/2021, ks. Kamil Falkowski
KnC 1/2021, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2021, ks. Paweł Podeszwa

Bez komży

KnC 1/2021, Michał Bondyra
KnC 1/2021, ks. Jacek Zjawin
KnC 1/2021, Michał Bondyra
KnC 12/2020, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł
Skąd, dokąd, dlaczego?
Red. Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 10,00 zł
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia