Z komżą

KnC 10/2020

Formacja

Formacja

Załącznik do Umowy 2

Autor: ks. Kamil Falkowski
Kontynuujemy poznawanie przykazań kościelnych. To taki załącznik do Umowy podstawowej, jaką jest Dekalog otrzymany od Pana Boga. O co chodzi w drugim przykazaniu? Jak często powinniśmy się spowiadać?
Przynajmniej raz w roku
W tym przykazaniu chodzi o nasze przygotowanie się do pełnego udziału w Eucharystii. Mamy przystąpić do spowiedzi, tzw. wielkanocnej, którą możemy odbyć od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej włącznie. Obecnie ta uroczystość jest już poza okresem wielkanocnym. Do 1970 r. kończyła oktawę uroczystości Zesłania Ducha Świętego należącą jeszcze do okresu wielkanocnego. U nas – w Polsce – z tej tradycji ciągle korzystamy.
Drugie przykazanie kościelne wyznacza absolutne minimum w praktykowaniu sakramentu pokuty i pojednania: przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. Skąd wyznaczanie tego niezbędnego minimum? Musimy mieć świadomość, że są katolicy, którzy nie praktykują zbyt często wiary. Więcej o tym napiszę w następnym odcinku. Wiele osób omija szerokim łukiem konfesjonały.

więcej w październikowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Kami Falkowski
 
Formuła rozgrzeszenia
„Bóg Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”
 
Rozkmina sprzed miesiąca
W zeszłym miesiącu omawialiśmy pierwsze przykazanie kościelne – obowiązek niedzielnego udziału w Mszy św. i powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Padło pytanie: czy strażacy, policjanci albo lekarze, pracując w niedzielę, popełniają grzech?
Osoby, które podejmują zawód konieczny do bezpiecznego życia pozostałych obywateli, nie mogą zrezygnować z tego ważnego zadania, aby pójść do kościoła. Powinni zadbać tego dnia o modlitwę. Natomiast na Mszę św. powinni iść innego dnia, w dzień powszedni. Znam wielu lekarzy, którzy chodzą do kościoła w sobotę wieczór, gdy odprawiana jest liturgia z formularza niedzielnego.
Przy okazji: pamiętajmy w modlitwie o lekarzach, ratownikach medycznych, TOPR, strażakach, policjantach i innych służbach, które zapewniają nam bezpieczeństwo w świąteczne niedziele!
 
Zadanie (wspomnieniowe) ks. Kamila
Przed najbliższą spowiedzią usiądź z kartką i długopisem. Porozmawiaj z Bogiem o okresie od ostatniej spowiedzi. Podsumuj swoje dobre poczynania, a dopiero później grzechy i słabości. Spisz to w punktach. Zrobisz w ten sposób świetny rachunek sumienia!
 
fot.rcfotostock/Adobe Stock

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Świątynia w niebezpieczeństwie
Jean-Michel Touche
KSIĄŻKA
27,00 zł 5,00 zł
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media