Bez komży

KnC 10/2020

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Różaniec jak prośba o czekoladę

Autor: Michał Bondyra
Jest mężem, tatą, pedagogiem, a szerzej znany jako lider i tekściarz rapowego składu Full Power Spirit – ekipy, która pierwsza w Polsce składała rymy o Bożych sprawach. Dziś z Mirkiem „Mirasem” Kirczukiem porozmawiamy o różańcu – jednym z narzędzi, które te Boże sprawy pomagają nam załatwiać.
Rozmawia: Michał Bondyra

Chłopaki znają Griezmanna – świetnego snajpera FC Barcelony, a my pogadamy o innym Francuzie – Guzmanie – gościu, który wymyślił różaniec. Słyszałeś coś o nim?
– Gościa nie znam, ale znam jego wynalazek. (śmiech)
 
To dobrze, bo to o tym „wynalazku” pogadamy. Masz takie flesze z dzieciństwa, w których odmawiałeś z rodzicami różaniec?
– Nie, bo mój tato zmarł, jak byłem młodym chłopakiem. Ale różaniec w moim domu przewijał się bardzo często. Można było go spotkać w wielu miejscach. Wszystko przez to, że moja mama była i nadal jest fanką różańca. Do dziś bardzo często można ją spotkać z tym różańcem w ręku. Z dzieciństwa mam takie flesze, gdy po tym, jak budzę się w nocy i idę do kuchni napić się wody, w kompletnie ciemnym pomieszczeniu przy stole siedzi mama, a w ręku przesuwa paciorki różańca.
 
Nic tak nie działa jak przykład.
– Właśnie. Wiesz, że byłem też ministrantem, więc w październiku sam ganiałem do kościoła na nabożeństwa różańcowe. To wtedy zacząłem się z tym różańcem zaprzyjaźniać. Nosiłem wtedy na palcu dziesiątkę. Nie było to popularne, więc kumple pytali: Co to jest? Odpowiadałem, że różaniec, i że noszę go nie dlatego, że fajnie wygląda, ale dlatego że z niego korzystam.
 
Wiele osób ma z nim problem. Niby łatwy w konstrukcji, a z drugiej strony wciąż powtarzane zdrowaśki mogą wpędzić w pułapkę ich bezmyślnego klepania.
– Ja też nie mogłem zrozumieć tej konstrukcji, tego ciągłego powtarzania. Było tak do czasu, kiedy śp. ksiądz Pawlukiewicz wyjaśnił działanie koronki. Ta modlitwa ma bardzo podobną konstrukcję i zasady odmawiania co różaniec. Wiesz do czego porównał Koronkę do Bożego Miłosierdzia?
 
Do czego?
– Do dziecka, które wciąż szarpie za nogawkę tatę i prosi o czekoladę. I robi to non stop.

więcej w paźdzernikowym "KnC - Krtóluj nam Chryste"
Mirek Kirczuk w rozmowie z Michałem Bondyrą

fot. R. Woźniak/KnC

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 1/2021, Michał Bondyra
KnC 1/2021, ks. Jacek Zjawin
KnC 1/2021, Michał Bondyra
KnC 12/2020, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 1/2021, ks. Kamil Falkowski
KnC 1/2021, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2021, ks. Paweł Podeszwa
Zajrzyj do księgarni
Myśli na każdy dzień Escriva
Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 10,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia