Bez komży

KnC 9/2019

Sport

Sport

Tu rodziła się piłka ręczna

Autor: Michał Bondyra
Obóz jeniecki w Szczypiornie stał się świadkiem nie tylko bohaterskiej postawy polskich legionistów, ale i narodzin piłki ręcznej na ziemiach polskich.
Jeszcze nie tak dawno to w niej, obok męskiej siatkówki, Polacy zdobywali najwięcej medali w grach zespołowych. W XXI w. polscy szczypiorniści byli wicemistrzami świata, dwukrotnie też zdobywali brązowe krążki. Choć dziś piłka ręczna przeżywa kryzys, wciąż jest trzecią co do popularności – po piłce nożnej i siatkówce, a pewnie na równi z koszykówką – dyscypliną sportu. Coraz mniej osób jednak wie, skąd wzięła się jej polska nazwa – szczypiorniak. By to odkryć wybrałem się do… Kalisza.
 
W trosce o morale legunów
– Ludzie myślą, że to słowo pochodzi od podszczypywania – śmieje się pan Edward Prus, prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak. Spotykamy się na plebanii kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na kaliskim Szczypiornie. – Dziś jest to osiedle liczące półtora tysiąca wiernych, ale kiedyś to była wieś – tłumaczy mi ks. Jarosław Kołodziejczak, lokalny proboszcz, ale i duszpasterz diecezjalny służby liturgicznej. W czasie I wojny światowej w tej wsi na pograniczu dawnego zaboru pruskiego i austriackiego Niemcy zbudowali w 1914 r. obóz jeniecki. – Zaczynał się tu za miedzą. Więziono w nim od 25 do 30 tys. głównie rosyjskich jeńców. Po tym, jak polscy oficerowie i podoficerowie odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu, w dwóch transportach pod koniec lipca i na przełomie lipca i sierpnia 1917 r. trafiło tu około 4 tysięcy polskich legionistów z I i III Brygady – tłumaczy pan Edward.

więcej we wrześniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
Michał Bondyra

fot.M.Bondyra

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media