Bez komży

KnC 9/2019

Sport

Sport

Tu rodziła się piłka ręczna

Autor: Michał Bondyra
Obóz jeniecki w Szczypiornie stał się świadkiem nie tylko bohaterskiej postawy polskich legionistów, ale i narodzin piłki ręcznej na ziemiach polskich.
Jeszcze nie tak dawno to w niej, obok męskiej siatkówki, Polacy zdobywali najwięcej medali w grach zespołowych. W XXI w. polscy szczypiorniści byli wicemistrzami świata, dwukrotnie też zdobywali brązowe krążki. Choć dziś piłka ręczna przeżywa kryzys, wciąż jest trzecią co do popularności – po piłce nożnej i siatkówce, a pewnie na równi z koszykówką – dyscypliną sportu. Coraz mniej osób jednak wie, skąd wzięła się jej polska nazwa – szczypiorniak. By to odkryć wybrałem się do… Kalisza.
 
W trosce o morale legunów
– Ludzie myślą, że to słowo pochodzi od podszczypywania – śmieje się pan Edward Prus, prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak. Spotykamy się na plebanii kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na kaliskim Szczypiornie. – Dziś jest to osiedle liczące półtora tysiąca wiernych, ale kiedyś to była wieś – tłumaczy mi ks. Jarosław Kołodziejczak, lokalny proboszcz, ale i duszpasterz diecezjalny służby liturgicznej. W czasie I wojny światowej w tej wsi na pograniczu dawnego zaboru pruskiego i austriackiego Niemcy zbudowali w 1914 r. obóz jeniecki. – Zaczynał się tu za miedzą. Więziono w nim od 25 do 30 tys. głównie rosyjskich jeńców. Po tym, jak polscy oficerowie i podoficerowie odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu, w dwóch transportach pod koniec lipca i na przełomie lipca i sierpnia 1917 r. trafiło tu około 4 tysięcy polskich legionistów z I i III Brygady – tłumaczy pan Edward.

więcej we wrześniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
Michał Bondyra

fot.M.Bondyra

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 11/2019, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 12/2019, Michał Buczkowski
KnC 12/2019, ks. Kamil Falkowski
KnC 11/2019, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 18,75 zł
Jezus Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
39,90 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia