Z komżą

KnC 7/8/2019

Formacja

Formacja

Zaopiekować się kimś to jest to!

Autor: ks. Jacek Zjawin
Po jednej z Mszy św. połączonych z nowenną do Matki Bożej, Tomka po wyjściu z zakrystii zaczepiła pani Irenka. Dziewięćdziesięcioletnia niewiasta pojawiała się codziennie w kościele, mimo wieku zachowując świetną formę i humor. Do kościoła przyjeżdżała starym rowerem, o którym mówiła z dumą „mój mercedes”.
– Tomeczku mam sprawę.
– Tak, proszę pani, czy mogę w czymś pomóc? – dla Tomka pani Irenka była jak babcia, której Rudy już nie miał. Przynosiła często coś słodkiego, robiła na drutach ciepłe skarpety lub wręczała torebkę czereśni, które Tomek uwielbiał.
– Pomóc tak, ale właściwie nie mnie, ale komuś innemu – wyjaśniła, trochę nie wiedząc, jak wytłumaczyć Tomkowi, o co chodzi.

więcej w wakacyjnym "KnC - Królu jnam Chryste"
ks. Jacek Zjawin
 
fot. Glebstock/fotolia.com

Do przemyślenia
W Ewangelii według św. Łukasza czytamy o Józefie, wzorcowym mężczyźnie Nowego Testamentu, że „był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło”” (Łk 1, 19–20).
 
Słowniczek
Zaopiekować się kimś to jedno z ważniejszych zadań mężczyzny. Niezależnie od tego, jaką drogę życia wybiera, musi mieć taką przestrzeń, w której sprawi, że ktoś inny poczuje się bezpiecznie. Warto ćwiczyć od najmłodszych lat, na początku w mniej odpowiedzialnych, ale także bardzo ważnych zobowiązaniach.
 
Zadanie ks. Jacka
Pomyśl, kim mógłbyś się dziś zaopiekować, aby dobrze wykorzystać czas wakacji. Może jest to ktoś bliski z rodziny, z sąsiedztwa, kto czuje się samotny i nawet krótkie spotkanie z tobą byłoby dla niego dużą pomocą? A może jakiś czworonóg szuka dachu nad głową i miski z jedzeniem?
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Myśli na każdy dzień Escriva
św. Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media