Bez komży

KnC 7/8/2019

Gorący temat

Gorący temat

Bo w życiu ważny jest Krzyż

Autor: Michał Bondyra
Blisko tysiąc ministrantów i lektorów przybyło w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Święty Krzyż. Przed relikwiami drzewa Chrystusowego Krzyża szukali jedności i umocnienia.
Na położony na wysokości prawie 600 metrów nad poziomem morza klasztor, który w swoich grubych benedyktyńskich – choć obecnie należących do ojców oblatów – murach kryje relikwie drzewa Krzyża Świętego, można wejść dwiema drogami. Od północy jodłową, przestronną, szeroką, a od południa stromą, węższą i kamienistą. Obie pokonywali ministranci, którzy w sile blisko tysiąca przybyli na Łysą Górę, by zrozumieć, dlaczego „ważny w ich życiu jest Krzyż”.
 
Namiastka w wygodnych butach
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przypominał, że do relikwii drzewa, na którym skonał Chrystus często przybywał król Władysław Jagiełło. – Król miał wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej. Na Święty Krzyż przybywał wielokrotnie. Przed zwycięską bitwą pod Grunwaldem tydzień tu się modlił i pościł. Zapewne, jak wiecie, posługiwał tu też jako ministrant podczas Mszy – mówił. Stąd droga wśród jodeł została nazwana królewską. Podczas VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów pokonywali ją m.in. ministranci z toruńskiej parafii pw. Chrystusa Króla. – Gdyby to był sportowy wypad, chłopacy pewnie by tą drogą wbiegli, ale że była to droga krzyżowa, a ja przed wyjazdem poprosiłem ich, by każdy z nich wzbudził podczas jej pokonywania jakąś intencję, wcale nie było łatwo – mówi ks. Dawid Urbaniak, opiekun ministrantów nie tylko w parafii, ale i w diecezji. – To była taka namiastka tego, co przeżywał Chrystus, choć nieporównywalna, bo kamienistą drogę pokonywaliśmy w wygodnych butach, w czapce na głowie i z wodą pod ręką. Poza tym nikt nas nie wyszydzał – zauważa z kolei Krzysztof Kosiorowski, lektor z legnickiej parafii pw. Judy Tadeusza, pokonujący szlak na Łysą Górę od strony południowej...

dużo więcej w wakacyjnym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Michał Bondyra

fot. R. Woźniak/KnC


Najliczniej reprezentowane diecezje:
1. Diecezja kielecka – 150 ministrantów
2. Archidiecezja katowicka – 100 ministrantów
 Diecezja legnicka – 100 ministrantów
 Diecezja gliwicka – 100 ministrantów
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 2,50 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media