Z komżą

KnC 5/2019

Formacja

Formacja

Zbudować coś trwałego

Autor: ks. Jacek Zjawin
Tomek nie jest fanem sobotnich wyjazdów na działkę, bo po pierwsze, kolidują ze zbiórką ministrancką, a po drugie, są śmiertelnie nudne. Ile czasu można wytrzymać, zbierając kamyczki na ścieżce, wyrywając chwasty na grządkach czy grabiąc liście?
Tomek dotychczas zwykle szukał wymówki i tata pozostawał z działkową pracą sam, co zbytnio go nie martwiło. Chyba czasami miał dosyć domowego chaosu i chciał odpocząć na łonie natury przebywając w twórczej ciszy. Jednak pewnej majowej soboty padło hasło, które dosłownie postawiło Tomka na baczność:
– Dziś wylewam fundamenty pod altanę – oznajmił z dumą tata – przyjedzie jeszcze wujek Leszek, a pan Michalski z sąsiedniej działki obiecał, że też pomoże. Podobno był kiedyś murarzem – z błyskiem w oku wyjaśniał mamie gotującej sobotni obiad.
– Tato! Tato! Czy mogę jechać z tobą? – nagle znikąd pojawił się w kuchni Tomek...

więcej w majowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin
fot. Glockstock/Fotolia 

Wskazówki
Jezus Chrystus nie napisał żadnej książki, nie zbudował żadnego kościoła czy nawet kaplicy, nie postawił żadnego pomnika, a jednak to, co stworzył przetrwało dwa tysiące lat. Przez zesłanie Ducha Świętego na apostołów założył Kościół, który pomimo wielu dziejowych zawirowań i kryzysów trwa nadal na całym świecie i głosi dobrą nowinę o miłości Boga do człowieka.
 
Słowniczek
Budowanie szalunków, czyli szalowanie to popularna nazwa deskowania. Jest to rodzaj formy służącej do nadawania kształtu mieszance betonowej. Szalunek to tymczasowa konstrukcja wykonywana z różnych asortymentów drewna lub płyt (płyty mogą być np. ze sklejki wodoodpornej, wiórów drewnianych lub metalu). Szalunek pełni swoją funkcję do momentu stwardnienia betonu.
 
Zadanie ks. Jacka
Pomyśl, co trwałego możesz zacząć budować już dziś? Nie będzie to pewnie żadna budowla z cegły i betonu, ale starożytny poeta Horacy napisał, że można wznieść „pomnik trwalszy niż ze spiżu”. Spiż to stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem, a zatem niezwykle trwały materiał. Czy takim pomnikiem mogłoby być życie duchowe, zdobyta wiedza, umiejętności, przyjaźń?
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł
Idźcie i ewangelizujcie ochrzczonych
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media