Bez komży

KnC 5/2019

Sport

Sport

Ministranccy mistrzowie pod siatką

Autor: o. Klaudiusz Baran OFM
W przedostatni weekend marca w Leżajsku odbyły się Mistrzostwa Polski LSO w Siatkówce. Premierowy turniej rozgrywany w dwóch halach zgromadził 10 ekip z 8 diecezji. Mistrzostwa wsparły też gwiazdy siatkówki z prezesem PLS Pawłem Zagumnym na czele.
Leżajsk jest miastem o bogatej siatkarskiej tradycji i pełnym ludzi żyjących na co dzień tym sportem. W mistrzostwach wzięli udział zarówno pasjonaci, jak i zawodnicy grający profesjonalnie w siatkówkę w rozgrywkach na różnym szczeblu. Wszystkich łączył fakt przynależności do wspólnoty LSO danej parafii. W mistrzostwach nie brakowało ministrantów, którzy wcześniej zdobywali medale w rozgrywkach ogólnopolskich w kategoriach młodzik, kadet czy junior, stanowiąc o sile swoich zespołów. Największy dystans do pokonania miał zespół ze Starogardu Gdańskiego. Chłopacy, by dotrzeć do Leżajska, musieli pokonać ponad 600 km.
 
Gospodarze mistrzami
Rozgrywki każdego dnia rozpoczynała Msza św. w leżajskiej bazylice. Jak na ministrantów przystało, wszyscy uczestnicy chętnie przywdziali stroje liturgiczne i wspólnie służyli przy ołtarzu. Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał bp Stanisław Jamrozek, a niedzielnej Eucharystii przewodniczył prowincjał ojców bernardynów o. Teofil Czarniak. Rywalizacja toczyła się w halach sportowych Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku. Wszystkie mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów, z wyjątkiem finału, który został rozegrany tradycyjnie, do trzech wygranych partii. Rozgrywki były sędziowane przez licencjonowanych arbitrów, na czele z najbardziej utytułowanym polskim sędzią siatkarskim Piotrem Dudkiem. W mistrzostwach mogli wziąć udział ministranci urodzeni w 1998 r. oraz młodsi, nie było podziału na kategorie wiekowe. Pierwszego dnia odbyła się rywalizacja grupowa, która wyłoniła cztery najlepsze drużyny, walczące później w półfinałach. Drugiego dnia miały miejsce zmagania o poszczególne miejsca, a co ważniejsze to wtedy wyłoniono mistrza Polski i medalistów turnieju. Mistrzami zostali gospodarze z Leżajska, wygrywając z ministrantami z Krotoszyna. Brąz wywalczyła wspólnota LSO z tyskiej dzielnicy Czułów. Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami oraz specjalnie zaprojektowanymi medalami. Puchar dla mistrza Polski ma niemal metr wysokości. Wszystkie drużyny, bez względu na zajęte miejsce otrzymały pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe.
 
Koszulki i telewizyjny „live”
Pomysłodawcą i organizatorem zawodów była Liturgiczna Służba Ołtarza działająca przy bazylice oo. bernardynów pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Do komitetu organizacyjnego należeli: o. Klaudiusz Baran OFM – dyrektor mistrzostw oraz Paweł Zygmunt i Marcin Zagaja – koordynatorzy mistrzostw. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom catering podczas trwania całego turnieju oraz zaproponowali miejsca noclegowe w leżajskich obiektach. Każdy dostał też pamiątkową koszulkę. Transmisję z najważniejszych meczów mistrzostw przeprowadził portal PodkarpacieLIVe. Patronat medialny nad premierowymi mistrzostwami objął miesięcznik „KnC – Króluj nam Chryste”.
 
o. Klaudiusz Baran OFM
dyrektor mistrzostw
 
Marcin Zagaja, koordynator mistrzostw:
– Siatkówka to moja pasja, gram od czasu szkoły podstawowej, w której rozpocząłem treningi pod okiem trenera Jana Macha, który poprowadził leżajską drużynę do zwycięstwa również podczas tego turnieju. Razem z Pawłem i innymi ministrantami organizowaliśmy treningi dla naszej wspólnoty i podnosiliśmy swój poziom. W tej pasji wspierał nas o. Klaudiusz – moderator LSO w naszej parafii, który czuwał nad organizacją mistrzostw. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych młodszych kolegów, którzy zarażeni tą pasją, wywalczyli złoty medal.
 
Piotr Zagaja, kapitan LSO Leżajsk, pierwszego mistrza Polski:
– Cieszę się, że ministranci z całej Polski z ogromną chęcią przyjechali do Leżajska, by walczyć o mistrzostwo. Jestem szczęśliwy, że podczas dwóch dni rywalizacji stworzyliśmy razem niesamowitą atmosferę. Wszyscy wiedzieliśmy, o co walczymy, ale nie zapominaliśmy jednocześnie o tym, kim jesteśmy, dlatego rozgrywki przebiegały w duchu fair play i zdrowej rywalizacji. Jesteśmy dumni z wywalczonego tytułu mistrza Polski LSO w siatkówce. Mogę powiedzieć, że to złoto smakuje podwójnie, bo wygraliśmy u siebie, w naszym rodzinnym mieście, gdzie od najmłodszych lat wspólnie trenowaliśmy. Udało nam się zwyciężyć, ponieważ graliśmy jak drużyna, ale przede wszystkim byliśmy drużyną poza boiskiem.
 
Paweł Zygmunt, koordynator mistrzostw:
– Jako wielki fan Polskiej Ligi Siatkówki i naszej reprezentacji, zwróciłem się do klubów o wsparcie nas koszulkami i gadżetami klubowymi. Moja prośba spotkała się z szybkim i pozytywnym odzewem. Otrzymaliśmy koszulki z autografami zawodników od drużyn: ZAKSA, ONICO Warszawa, Jastrzębski Węgiel, Czarni Radom, Skra Bełchatów, Resovia Rzeszów, GKS Katowice, Trefl Gdańsk, Cuprum Lubin oraz piłki m.in. od Pawła Zagumnego. Wielkie podziękowania dla klubów i prezesa PLS za wsparcie. Nagrody zostały rozlosowane pomiędzy wszystkie drużyny turnieju. Najbardziej pożądane były koszulki mistrzów świata Mariusza Wlazłego i Bartka Kurka. Przed mistrzostwami spotkaliśmy się z Bartkiem, który złożył swój autograf, zbił „pionę” i życzył powodzenia wszystkim zawodnikom.
 
Klasyfikacja generalna MP LSO w Siatkówce:
1. Leżajsk (archidiecezja przemyska)
2. Krotoszyn (diecezja kaliska)
3. Tychy-Czułów (archidiecezja katowicka)
4. Warta (diecezja włocławska)
5. Gwizdów (archidiecezja przemyska)
6. Mońki (archidiecezja białostocka)
7. Miasteczko Śląskie (diecezja gliwicka)
8. Zaczernie (diecezja rzeszowska)
9. Starogard Gdański (diecezja pelplińska)
10. Ruda Śląska (archidiecezja katowicka)
 
Nagrody indywidualne:
Najlepszy rozgrywający: Wojciech Wałęsiak (Krotoszyn)
Najlepszy środkowy: Patryk Dąbek (Leżajsk)
Najlepszy atakujący: Paweł Szypuła (Tychy-Czułów)
Najlepszy libero: Jakub Ludwiczak (Krotoszyn)
Najlepszy przyjmujący: Marek Nicpoń (Leżajsk)
MVP: Tobiasz Sarzyński (Leżajsk)
 
Fot. Archiwum organizatora mistrzostw
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Myśli na każdy dzień Escriva
św. Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 2,50 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media