Zbiórka
Zbiórka
Triduum Paschalne
Autor: ks. Jakub Dębiec
Triduum Paschalne nie jest przygotowaniem do Wielkanocy, ale jej obchodem, uczczeniem męki i śmierci Pana Jezusa i świętowaniem Jego zmartwychwstania.
Kiedyś usłyszałem, że Triduum Paschalne stanowi przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zacząłem zatem obliczać i coś mi się nie zgadzało. O tym, że Triduum to nie czas przygotowania do Wielkanocy, a obchód męki i śmierci Pana Jezusa i świętowanie Jego zmartwychwstania, dowiedziałem się od pewnego księdza. Przyjrzyjmy się więc każdemu z dni tego obchodu.
Wielki Czwartek
Triduum Paschalne, jako jeden obchód, rozpoczynamy w Wielki Czwartek wieczorem, uczestnicząc we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Uroczysta Msza św., podczas której ma miejsce obrzęd umycia nóg, jest dla nas szczególną okazją do tego, by nie tylko wspominać, ale dziękować Panu Jezusowi za ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Stąd też młodzież czasem nazywa ten dzień „Dniem Księdza”. Zwróćcie jednak uwagę na to, że zanim opuścimy mury kościoła parafialnego, liturgia wprowadzi nas w atmosferę Ogrodu Oliwnego i tego, co w nim miało miejsce.
Wielki Piątek
…to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wtedy wspominamy mękę i śmierci Pana Jezusa. Jest to dzień, w którym nie sprawuje się Mszy św., a w naszych kościołach gromadzimy się na Liturgii Męki Pańskiej. Wymowną częścią tej liturgii jest adoracja krzyża. Jest on uroczyście wnoszony i nam ukazywany, a towarzyszą temu słowa kapłana: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Adorujemy go, bo od czasu śmierci Pana Jezusa na krzyżu, to właśnie krzyż jest znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Dlatego, że jest znakiem zwycięstwa, wieszany jest w różnej formie na piersiach żołnierzy i osób zasłużonych. Nie byłoby takiego czy innego krzyża – orderu, gdyby nie było tego pierwszego – krzyża Chrystusowego...
więcej w kwietniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
fot.R. Woźniak/KnC
Zadanie ks. Jakuba
Napisałem, że chrześcijanie mieli wątpliwości, kiedy należy obchodzić doroczną uroczystość związaną ze śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Wyjaśnij, na czym te wątpliwości, rozbieżności polegały. Podyskutujcie o tym na zbiórce.
Czy wiesz, że:
* Do ukształtowania się okresu Wielkiego Postu przyczynili się katechumeni – pragnący przyjąć chrzest oraz pokutnicy – którzy publicznie pokutowali? Wielki Post stanowił dla nich okres bezpośredniego przygotowania do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie i Eucharystia) w Wigilię Paschalną oraz sakramentalnego rozgrzeszenia w Wielki Czwartek.