Z komżą

KnC 4/2019

Formacja

Formacja

Chłopaki też płaczą

Autor: ks. Jacek Zjawin
Tak wiem: „Chłopaki nie płaczą”, „Nie bądź beksa!”, „Maminsynek”... Od dziecka słyszałem takie komunikaty i dosyć szybko wdrukowało mi się w głowie: „wszystko, tylko nie płacz”. Rozumiem w przedszkolu, no może na początku podstawówki, ale kiedy stałem się uczniem liceum ogólnokształcącego to już nie wypada.
Gdy raz czy dwa zdarzyło mi się uronić łzę (raz z powodu zawalonego sprawdzianu z chemii, a drugi kiedy Brajan na wuefie brutalnie mnie sfaulował), robiłem to ukradkiem i zawsze z poczuciem winy. Sytuacja zmieniła się, gdy w kwietniową sobotę wieczorem, obejrzeliśmy film Chata....

więcej w kwietniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin

fot. Glockstock/fotolia.com 

Wskazówki
Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy, gdy patrząc na Święte Miasto, centrum duchowe świata, uświadomił sobie, że nadejdą tragiczne wypadki, które zniszczą ją doszczętnie (Łk 19, 41–44). Drugi opisany przez ewangelistów moment płaczu Jezusa, to reakcja na wiadomość o śmierci Jego serdecznego przyjaciela Łazarza (J 11, 35).
 
Słowniczek
Płacz jest naturalną reakcją organizmu na silne przeżycie emocjonalne. Zaraz po urodzeniu rodzice oczekują na pierwszy płacz dziecka oznaczający dobrą kondycję noworodka. W dzieciństwie płacz staje się sposobem komunikacji z otoczeniem na długo przed mową. Chociaż w naszej kulturze pozwala się na płacz kobiet, a raczej nie akceptuje płaczu mężczyzn, warto sobie pozwolić na dobrodziejstwo wypłakania się w zaufanym towarzystwie. Płacz przynosi ulgę i daje wrażenie oczyszczenia. Może też wskazywać na nierozwiązane problemy, które w sobie nosimy.
 
Zadanie ks. Jacka
Jak możesz pomóc osobom, które w twojej obecności „rozklejają się”? Czy masz jakiś pomysł? Może wystarczy cierpliwie wysłuchać, a problem sam się rozwiąże?
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Franciszek dla mężczyzn
Markus Hofer
KSIĄŻKA
24,00 zł 20,40 zł
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media