Z komżą

KnC 12/2019

Zbiórka

Zbiórka

Liturgia słowa

Autor: ks. Jakub Dębiec
Liturgia słowa jest jedną z dwóch głównych części Mszy św. Świadczy o tym fakt, że odbywa się ona w wyznaczonym miejscu. Jest nim ambona zwana też stołem słowa Bożego.
Gdy będziecie nawiedzać stare kościoły, to z pewnością zauważycie, że ambony w nich umieszczone mają inny kształt niż te, które znamy z kościołów nam współczesnych. Przede wszystkim były one wtedy budowane na podwyższeniu, tak że kapłan głoszący kazanie nauczał, patrząc na wiernych z góry. Oczywiście, że nie był to wyraz wyniosłości, lecz konieczność. Nie było mikrofonów, dlatego trzeba było sobie radzić inaczej, aby kazanie było słyszane w całym kościele. Mówienie z wysokości było jednym z takich rozwiązań. Były też inne przesłanki, które decydowały o takim, a nie innym kształcie ambon...

więcej w grudniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski

fot. Nikokvrmoto/Adobe Stock 

Zadanie księdza Jakuba:
Podczas zbiórki zapoznajcie się z czytaniami na niedzielę i je wspólnie rozważcie. Następnie podzielcie się na grupy i postarajcie się ułożyć wezwania modlitwy powszechnej zgodnie z tym, co wyżej wam napisałem, ale i w odniesieniu do czytań niedzielnych. Dobrze przygotowane wezwania modlitwy powszechnej mogą być wykorzystane podczas niedzielnej liturgii.
 
Słownik
Aklamacja – to manifestacja wiary, wyraz prośby, radości. Alleluja to radosne oczekiwanie na słowo Pana. Nie wykonuje się jej z ambony, a w przeciwieństwie do psalmu można ją wykonać chóralnie. Psalm może śpiewać tylko jedna osoba.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł
Pijany z radości
Jean-Baptiste Hibon
KSIĄŻKA
20,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media