Z komżą

KnC 12/2019

Zbiórka

Zbiórka

Liturgia słowa

Autor: ks. Jakub Dębiec
Liturgia słowa jest jedną z dwóch głównych części Mszy św. Świadczy o tym fakt, że odbywa się ona w wyznaczonym miejscu. Jest nim ambona zwana też stołem słowa Bożego.
Gdy będziecie nawiedzać stare kościoły, to z pewnością zauważycie, że ambony w nich umieszczone mają inny kształt niż te, które znamy z kościołów nam współczesnych. Przede wszystkim były one wtedy budowane na podwyższeniu, tak że kapłan głoszący kazanie nauczał, patrząc na wiernych z góry. Oczywiście, że nie był to wyraz wyniosłości, lecz konieczność. Nie było mikrofonów, dlatego trzeba było sobie radzić inaczej, aby kazanie było słyszane w całym kościele. Mówienie z wysokości było jednym z takich rozwiązań. Były też inne przesłanki, które decydowały o takim, a nie innym kształcie ambon...

więcej w grudniowym "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski

fot. Nikokvrmoto/Adobe Stock 

Zadanie księdza Jakuba:
Podczas zbiórki zapoznajcie się z czytaniami na niedzielę i je wspólnie rozważcie. Następnie podzielcie się na grupy i postarajcie się ułożyć wezwania modlitwy powszechnej zgodnie z tym, co wyżej wam napisałem, ale i w odniesieniu do czytań niedzielnych. Dobrze przygotowane wezwania modlitwy powszechnej mogą być wykorzystane podczas niedzielnej liturgii.
 
Słownik
Aklamacja – to manifestacja wiary, wyraz prośby, radości. Alleluja to radosne oczekiwanie na słowo Pana. Nie wykonuje się jej z ambony, a w przeciwieństwie do psalmu można ją wykonać chóralnie. Psalm może śpiewać tylko jedna osoba.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa
Stephan Michiels
KSIĄŻKA
26,90 zł 5,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media