Z komżą

KnC 4/2018

Formacja

Formacja

Miej odwagę zabrać głos

Autor: ks. Jacek Zjawin
Może wyda się wam to dziwne, ale lekcje religii nie są wcale dla Tomka łatwe. Tomek zdaje sobie sprawę z tego, że pani katechetka doskonale wie o tym, że jest ministrantem. Koledzy z klasy również o tym wiedzą. Tomek nie wybija się jednak zbytnio na religii, żeby nie wytykali go palcami i nie nazywali „pobożnisiem”, „dewotą” albo „kościelnym”.
Taką postawę (z lekkim dystansem do spraw religijnych) przyjmował na lekcjach religii w szkole podstawowej. Gdy zaczęło się gimnazjum i na katechezie pojawiły się tematy, nad którymi uczniowie zaczęli dyskutować, Tomek chcąc nie chcąc musiał zająć bardzo jasne stanowisko. Tak też było pamiętnego dnia, tuż po powrocie z przerwy świątecznej...

więcej w kwietniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin

 
Módl się o odwagę!
Okazuje się, że największą przeszkodą w odważnym zabieraniu głosu w dyskusji jest pytanie: „Co powiedzą/pomyślą sobie o mnie inni?”. Wydaje nam się, że wiele ryzykujemy w takiej sytuacji. Poszukaj w Piśmie Świętym następujących fragmentów: Łk 6, 26; Mt 16, 26; Dz 5, 29. Co one mówią o opinii ludzkiej? Do swojej modlitwy codziennej włącz intencję o odwagę do dawania świadectwa wiary.
 
Ważne pojęcia
Dewota (łac. devotio oznacza pobożność) – w języku polskim negatywne określenie osoby, która gorliwie spełnia praktyki religijne.
 
Zadanie ks. Jacka
Zajrzyj do Katechizmu Kościoła katolickiego, przeczytaj w artykule 8. rozdział „Posługiwanie się środkami społecznego przekazu” (paragrafy 2493–2499) i spróbuj wykonać zadanie podobne do tego, z jakim zmagał się Tomek z Asią i Bartkiem. Przedstaw rezultaty zadania na zbiórce.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2019, ks. Jacek Zjawin
KnC 5/2019, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2019, ks. Jacek Zjawin

Bez komży

KnC 5/2019, o. Klaudiusz Baran OFM
KnC 5/2019, Michał Bondyra
KnC 5/2019, Michał Bondyra
KnC 5/2019, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 18,75 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,99 zł

Ciekawe wydarzenia