Formacja
Formacja
Miej odwagę zabrać głos
Autor: ks. Jacek Zjawin
Może wyda się wam to dziwne, ale lekcje religii nie są wcale dla Tomka łatwe. Tomek zdaje sobie sprawę z tego, że pani katechetka doskonale wie o tym, że jest ministrantem. Koledzy z klasy również o tym wiedzą. Tomek nie wybija się jednak zbytnio na religii, żeby nie wytykali go palcami i nie nazywali „pobożnisiem”, „dewotą” albo „kościelnym”.
Taką postawę (z lekkim dystansem do spraw religijnych) przyjmował na lekcjach religii w szkole podstawowej. Gdy zaczęło się gimnazjum i na katechezie pojawiły się tematy, nad którymi uczniowie zaczęli dyskutować, Tomek chcąc nie chcąc musiał zająć bardzo jasne stanowisko. Tak też było pamiętnego dnia, tuż po powrocie z przerwy świątecznej...
więcej w kwietniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin
Módl się o odwagę!
Okazuje się, że największą przeszkodą w odważnym zabieraniu głosu w dyskusji jest pytanie: „Co powiedzą/pomyślą sobie o mnie inni?”. Wydaje nam się, że wiele ryzykujemy w takiej sytuacji. Poszukaj w Piśmie Świętym następujących fragmentów: Łk 6, 26; Mt 16, 26; Dz 5, 29. Co one mówią o opinii ludzkiej? Do swojej modlitwy codziennej włącz intencję o odwagę do dawania świadectwa wiary.
Ważne pojęcia
Dewota (łac. devotio oznacza pobożność) – w języku polskim negatywne określenie osoby, która gorliwie spełnia praktyki religijne.
Zadanie ks. Jacka
Zajrzyj do Katechizmu Kościoła katolickiego, przeczytaj w artykule 8. rozdział „Posługiwanie się środkami społecznego przekazu” (paragrafy 2493–2499) i spróbuj wykonać zadanie podobne do tego, z jakim zmagał się Tomek z Asią i Bartkiem. Przedstaw rezultaty zadania na zbiórce.