Z komżą

KnC 3/2018

Zbiórka

Zbiórka

Maryja i Boży plan

Autor: ks. Jakub Dębiec
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego ma wymiar Chrystusowy, bo to wcielenie Jezusa stanowi jego centrum. Ma też wymiar maryjny, bo zwraca uwagę na kluczą w tym wydarzeniu rolę Maryi i na Jej zgodę na Boży plan.
Tekst jednej z popularnych kiedyś piosenek zespołu Skaldowie zawiera takie oto słowa: „Ludzie zejdźcie z drogi bo listonosz jedzie”. Dobrze pamiętam czasy, gdy jako kilkuletni chłopak zbiegałem po schodach do miejsca, gdzie tuż za drzwiami wejściowymi do klatki schodowej umieszczona była skrzynka na listy. Działo się to najczęściej około godz. 15.00. Charakterystyczny trzask oznaczał, że listonosz zamknął już skrzynkę i zostawił w niej nowe listy. Choć skrzynka ta nadal tam wisi, a radość i zainteresowanie związane z listem lub przesyłką pozostały, to jednak liczba informacji docierających przez SMS-y, MMS-y, e-maile, messengery, telefony, Skype’a, facetime’y jest na tyle duża, że ich odbiór jest już coraz bardziej koniecznością, a coraz mniej wyczekiwaną chwilą dnia. Nie ma co się na tę sytuację obrażać. Rozwój technologii sprawia, że komunikowanie na odległość staje się coraz łatwiejsze. Coraz trudniejsza staje się za to rozmowa z kimś bliskim. Zapracowanie, zabieganie, usprawiedliwiają brak czasu na taką rozmowę. Jest jednak Ktoś, Kto na rozmowę wciąż czeka, Kto do niej wciąż nas zaprasza, Ktoś, Kto ją zaczyna. Ten Ktoś to Bóg...

więcej w marcowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
fot. Fotolia

Zadanie ks. Jakuba:
Kiedy w tym roku obchodzona jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego i dlaczego? Zgodnie z jakim przepisem, jaką regułą tak się czyni? Poszukajcie odpowiedzi na te pytania samodzielnie, a potem podzielcie się nimi z księdzem opiekunem i kolegami na zbiórce.
 
ABC
Zwiastowanie Pańskie to wydarzenie opisane na kartach Pisma Świętego. Obchodzimy je co roku, zasadniczo 25 marca, gdyż Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia. Między tymi uroczystościami upływa dziewięć miesięcy, a więc tyle, ile od momentu poczęcia człowieka do dnia jego narodzin.

Czy wiesz, że:
* Imię Archanioła „Gabriel” oznacza w języku polskim „mąż Boży”, „wojownik Boży”?
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media