Z komżą

KnC 3/2018

Formacja

Formacja

Poradzisz sobie, tylko spróbuj

Autor: ks. Jacek Zjawin
Tomek zobaczył, że lenistwo, które go ogarnia, to tak naprawdę strach przed zaangażowaniem się w życie. Przypomniał sobie, że ksiądz na lekcji religii powiedział kiedyś, że w Piśmie Świętym 365 razy powtarza się stwierdzenie: „Nie bój się”.

Drugi semestr zdążył się już w pełni rozwinąć, aż tu na przedwiośniu przyszła jakaś dziwna dolina. Tomka ogarnęło totalne zniechęcenie do wszystkiego i nic nie pomagały zachęty nauczycieli i rodziców w stylu: „weź się garść”, „zabierz się do roboty”, „rusz się z kanapy”. Ogarnęła go jakaś niemoc twórcza i poczucie bezsensu wszystkiego. W pewnym momencie stwierdził, że właściwie postępuje jak małe, zakompleksione dziecko: boi się zabrać głos, nie wierzy we własne siły, ucieka od odpowiedzialności, kłamie i kombinuje. Psycholog powiedziałby, że to przesilenie wiosenne i za mało słońca, ale Tomek nigdy nie miał problemów tego typu. Ksiądz proboszcz poradził mu, żeby zadbał bardziej o życie duchowe, gorliwość na modlitwie, skupienie na Mszy św. Tomek jednak wiedział, że duchowo ma teraz bardzo dobry czas. Problem leżał gdzie indziej. W tej sytuacji postanowił spotkać się z prezesem...

więcej w marcowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin

fot. andrey7777777/Fotolia

Wskazówka antylękowa:
Najpierw włącz tę sprawę w codzienną modlitwę, a potem wykorzystuj nadarzające się okazje, by spróbować podjąć trudną sprawę. Zobaczysz szybciej, niż myślisz, że problemy, które Cię przerastały, nagle okazują się niezwykle proste do rozwiązania – trzeba tylko spróbować.

 

Ważne pojęcie
Odpowiedzialność
– postawa życiowa charakteryzująca się przyjmowaniem na siebie konsekwencji decyzji, czynów itp. Człowiek odpowiedzialny jest gotowy przyjąć szczególnie trudne i bolesne konsekwencje swojego postępowania.

Zadanie ks. Jacka
Wybierz jedną sprawę z listy (patrz ramka) i spróbuj o niej porozmawiać z kimś dorosłym, kogo uważasz za autorytet i chciałbyś go naśladować.

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 10/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 10/2019, ks. Kamil Falkowski
KnC 9/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 9/2019, ks. Kamil Falkowski

Bez komży

KnC 10/2019, ks. Tomasz Blicharz
KnC 10/2019, Michał Bondyra
KnC 10/2019, Michał Bondyra
KnC 9/2019, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Na imię mu Franciszek  Papież ubogich
o. Hans Waldenfels SJ
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Jezus Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
39,90 zł 29,90 zł
Myśli na każdy dzień Escriva
Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media