Z komżą

KnC 3/2018

Formacja

Formacja

Poradzisz sobie, tylko spróbuj

Autor: ks. Jacek Zjawin
Tomek zobaczył, że lenistwo, które go ogarnia, to tak naprawdę strach przed zaangażowaniem się w życie. Przypomniał sobie, że ksiądz na lekcji religii powiedział kiedyś, że w Piśmie Świętym 365 razy powtarza się stwierdzenie: „Nie bój się”.

Drugi semestr zdążył się już w pełni rozwinąć, aż tu na przedwiośniu przyszła jakaś dziwna dolina. Tomka ogarnęło totalne zniechęcenie do wszystkiego i nic nie pomagały zachęty nauczycieli i rodziców w stylu: „weź się garść”, „zabierz się do roboty”, „rusz się z kanapy”. Ogarnęła go jakaś niemoc twórcza i poczucie bezsensu wszystkiego. W pewnym momencie stwierdził, że właściwie postępuje jak małe, zakompleksione dziecko: boi się zabrać głos, nie wierzy we własne siły, ucieka od odpowiedzialności, kłamie i kombinuje. Psycholog powiedziałby, że to przesilenie wiosenne i za mało słońca, ale Tomek nigdy nie miał problemów tego typu. Ksiądz proboszcz poradził mu, żeby zadbał bardziej o życie duchowe, gorliwość na modlitwie, skupienie na Mszy św. Tomek jednak wiedział, że duchowo ma teraz bardzo dobry czas. Problem leżał gdzie indziej. W tej sytuacji postanowił spotkać się z prezesem...

więcej w marcowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin

fot. andrey7777777/Fotolia

Wskazówka antylękowa:
Najpierw włącz tę sprawę w codzienną modlitwę, a potem wykorzystuj nadarzające się okazje, by spróbować podjąć trudną sprawę. Zobaczysz szybciej, niż myślisz, że problemy, które Cię przerastały, nagle okazują się niezwykle proste do rozwiązania – trzeba tylko spróbować.

 

Ważne pojęcie
Odpowiedzialność
– postawa życiowa charakteryzująca się przyjmowaniem na siebie konsekwencji decyzji, czynów itp. Człowiek odpowiedzialny jest gotowy przyjąć szczególnie trudne i bolesne konsekwencje swojego postępowania.

Zadanie ks. Jacka
Wybierz jedną sprawę z listy (patrz ramka) i spróbuj o niej porozmawiać z kimś dorosłym, kogo uważasz za autorytet i chciałbyś go naśladować.

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Idźcie i ewangelizujcie ochrzczonych
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 5,00 zł
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media