Z komżą

KnC 2/2018

Zbiórka

Zbiórka

Ofiarowanie, gromnica i zakonnicy

Autor: ks. Jakub Dębiec
Dzień 2 lutego jest bardzo bogaty w swojej wymowie. Łączy trzy ważne sprawy: ofiarowanie Jezusa Bogu w świątyni, wspomnienie Matki Bożej Gromnicznej i modlitewne wsparcie dla osób konsekrowanych.
Według kalendarza liturgicznego 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia wspominamy wydarzenie z życia Pana Jezusa, które miało miejsce czterdzieści dni po Jego narodzeniu: rodzice – Maryja i Józef – zanieśli Dziecię Jezus do świątyni w Jerozolimie, by ofiarować Je Panu Bogu. Pobożni rodzice żydowscy czynili tak ze swymi pierworodnymi synami na pamiątkę ocalenia od śmierci pierworodnych synów żydowskich podczas niewoli w Egipcie. Znacie z historii zbawienia owe wydarzenie, gdy żydzi krwią zabitego baranka znaczyli drzwi domostw, by anioł śmierci ominął ich rodziny. Pamiętnej nocy zginęli wszyscy pierworodni synowie pogan. Od tamtego dnia, każdy pierworodny syn w rodzinie żydowskiej uznawany był za własność Pana Boga. Należało go zatem po urodzeniu zanieść do świątyni i ofiarować Bogu, składając przy tym symboliczną ofiarę. Podobnie stało się z nowo narodzonym Jezusem...

więcej w lutowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
fot. Ofiarowanie wświątyni/ fot.Renata Sedmakova/fotolia

Zadanie ks. Jakuba:
Napiszcie, kto i kiedy po raz pierwszy zainicjował obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Dla ułatwienia podpowiadam, że był to jeden z papieży. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 28 lutego pod adresem e-mailowym (knc@swietywojciech.pl) z dopiskiem: Zadanie ks. Jakuba.
 
ABC
Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzono już w IV w. Nawiązuje ono do biblijnego wydarzenia, związanego z ofiarowaniem Dzieciątka Jezus w świątyni jerozolimskiej.

Czy wiesz, że:
* W Polsce działa ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych oraz 13 zakonów kontemplacyjnych, w których żyje, pracuje i modli się około 19 tys. sióstr. Kolejne 2 tys. sióstr pracuje na misjach poza granicami Polski. Do zakonów męskich w Polsce należy ponad 12 tys. zakonników.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 12/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 12/2019, Michał Buczkowski
KnC 12/2019, ks. Kamil Falkowski
KnC 11/2019, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 11/2019, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,99 zł

Ciekawe wydarzenia